Eesti õpilane tõi rahvusvaheliselt lingvistikaolümpiaadilt hõbeda

Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane Joonas Jürgen Kisel sai hõbemedali 14. rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil, mis toimus 25.–29. juulini Lõuna-Indias Mysore linnas. Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilase Robert Nõmmanni tööd tunnustati au-äramärkimisega.

Olümpiaadil osales 173 võistlejat 31 riigist. Eestit esindasid lisaks ülalnimetatutele veel Eva-Maria Tõnson Hugo Treffneri gümnaasiumist ja Oskar Lahesoo Tallinna reaalkoolist.

Individuaalvoorus kogutud 60 punkti tõi Joonas Jürgen Kiselile üldarvestuses 14. koha ja  hõbemedali. 34 punkti saavutanud Robert Nõmmann pälvis au-äramärkimise.

Võistkonna juhendaja Olga Gerassimenko sõnul oli tänavune ülesannete komplekt õpilastele tõsine väljakutse ning meie võistkonna liikmed näitasid üles head keelestruktuuri tundmist ja ka võistkondliku koostöö oskust. „Ka need õpilased, kes ära märgitud ei saanud, olid pingereas äramärgitutele lähedal – tänu nii võistlejate enda töökusele ja hoolikale ettevalmistusele kui ka heale teoreetiliste teadmiste põhjale iga-aastasest Vaskna lingvistikalaagrist, mida korraldab TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituut ja rahastab hasartmängumaksu nõukogu,“ ütleb Gerassimenko

Kuus tundi kestvas individuaalvoorus pidid osalejad lahendama ülesandeid (Sulawesi saarel räägitava) arale-tabulahani keele suunamarkeritest, luvi keele hieroglüüfidest, (Egiptuse) kenuzi-nuubia keele morfofonoloogiast, (Paapua Uus-Guineas räägitava) iatmüli keele häälikumuutustest ning (Peruus räägitava) jaqaru keele omajamarkeritest.

Võistkonnaülesandes, mille lahendamiseks oli ette nähtud neli tundi, tuli võistkondadel kuulmise järgi eristada ja kirja panna taa keele klikke ja toone. Kampus muutus vaatlejate sõnul selleks ajaks mõistatuslikuks kohaks, kus igast aknast kostus laksuvaid ja ammuvaid hääli, just nagu oleks tubades varjul palju eksootilisi linde ja loomi.

Tänavu läks olümpiaadi individuaalvooru võit Korea vabariigi esindajale Jaeyeong Yangile. Võistkonnavooru võitis Rootsi.

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajana Tartu ülikooli keeleressursside spetsialist Olga Gerassimenko ja rahvusvahelise žürii liikmena TÜ nooremteadur Miina Norvik.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Võistluse tulemused olümpiaadi lehelt: http://iol14.plo-in.org/iol_results

Lisainfo
Olga Gerassimenko, Tartu ülikooli keeleressursside spetsialist, võistkonna juhendaja olga.gerassimenko@gmail.com, 53341451

Virge Tamme