Ekstern
Ekstern ei ole üliõpilane, kuid tal on lubatud täita õppekava, sh sooritada eksameid ja arvestusi või kaitsta lõputöö / sooritada lõpueksam.
Õppekorralduseeskirja kohaselt võib eksterniks tulla iga soovija. Eksterni staatuse saamiseks tuleb esitada avaldus, milles on toodud läbitavate õppeainete loetelu. Eksterni staatus antakse korraga üheks semestriks või õppeaastaks.
- Eksterni avaldus üheks semestriks
- Eksterni avaldus õppeaastaks
- Eksterni avaldus õppekulude hüvitamisest vabastamiseks
Eksterniga sõlmitakse leping valdkonna dekanaadis ning ekstern maksab õppeteenustasu vastavalt lepingus märgitud õppeainete mahule ainepunkti hinna alusel (va doktoriõppes, kus tasutakse semestritasu).
Õppeinfosüsteemi (ÕISi) kasutamiseks saadetakse eksterni õppimatuleku avaldusel märgitud e-posti aadressile TÜ arvutivõrgu kasutajatunnus ja parool. Need saadetakse arvutiabi poolt eksterni e-posti aadressile vaid esmakordsel eksterniks vormistamisel ja neid saab kasutada ka järgnevatel õppimatuleku kordadel. Varem Tartu Ülikoolis õppinutel kehtivad vanad ÕISi paroolid. Kui avaldusel e-posti aadress puudub, ei ole kasutajatunnuse ja parooli edastamine võimalik. Nende saamiseks tuleb eksternil pöörduda arvutiabisse (arvutiabi [ät] ut.ee).
Õppekorralduslikes küsimustes laienevad eksternile üliõpilase õigused ja kohustused. Ülikoolil on õigus katkestada eksterni õpe, kui ekstern ei ole täitnud ülikooli õppekorralduse ja sisekorra nõudeid.
Eksterniks arvamisest võib ülikool keelduda, kui isikul on ülikooli ees õppetasu võlgnevusi, avalduse esitaja ei vasta ainekavas või õppekavas kehtestatud tingimustele või on õppetöös osalejate piirarv täis. Kui eksterniks soovija on õppeaines eksternina neli korda (kursusesüsteemis kolm korda) saanud negatiivse tulemuse, siis ei ole tal õigust kahe aasta jooksul viimase negatiivse tulemuse saamisest selle õppeaine eksternina läbimist taotleda. Doktoriõppes on eksterni avalduse rahuldamata jätmise põhjuseks ka eelnev individuaalplaani mittetäitmine.
Ekstern saab vabade õppekohtade olemasolul taotleda immatrikuleerimist osakoormusega õppesse, kui õppekava arvestuslikust mahust on täidetud vähemalt 50% või täiskoormusega õppesse, kui õppekava arvestuslikust mahust on täidetud vähemalt 75%. Esimese aasta kevadsemestri alguseks peab immatrikuleerimiseks täis- või osakoormusega õppesse koos olema vähemalt 15 EAPd.