Tegevuse Dora Pluss alategevuse 1.1, noorteadlaste ja magistrantide osalemine rahvusvahelises teadmisteringluses, taotlemise juhend
Toetatakse õppe- ja teadustööga seotud lühiajalist õpirännet välisriikidesse. Tegevust finantseerib Euroopa Regionaalarengu Fond.
Taotlusele kvalifitseeruvad lähetused ülikooli prioriteetide järjekorras:
- erialasel konverentsil esinemine suulise ettekandega;
- erialasel konverentsil esinemine stendiettekandega;
- erialasel konverentsil osalemine;
- seminaril, kursusel või töötoas osalemine juhul, kui käsitletavat teemat saab seostada stipendiaadi poolt täidetava õppekavaga;
- teised õppe- ja teadustööga seotud tegevused (nt raamatukogus töötamine, teadustööga seotud labori kasutamine, õppematerjali arendamine, töö juhendajaga, konsultatsioonid, osalemine välistöödel vmt). Ürituse teema peab olema stipendiaadi uurimistööga tihedalt seotud.
Toetust ei saa taotleda ühe lähetuse jooksul mitme riigi külastamiseks..
Stipendiaadile, toetuse kasutamisele ja aruandlusele esitatavad tingimused on määratletud Dora Pluss alategevuse 1.1 toetuse juhendis ja Tartu Ülikooli tegevuse Dora Pluss alategevuse 1.1, noorteadlaste ja magistrantide osalemine rahvusvahelises teadmisteringluses, toetuste taotlemise korras.
Lühiajaline õpiränne välisriigis kestab kuni 30 kalendripäeva (sealhulgas lähetuse sihtkohta ja tagasi reisimiseks kuluv aeg). Rahastatakse Eestist ja välismaalt algavaid reise.
Toetust saab taotleda isik, kes on lähetuse toimumise ajal Tartu Ülikooli:
- doktorant;
- magistrant;
- bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppekava üliõpilane, kes on läbinud aineid vähemalt 180 EAP ulatuses;
- arst-resident;
- õppejõud või teadlane, kes ei ole vanem kui 35-aastane või kellel ei ole doktorikraadi kaitsmisest möödas rohkem kui 5 aastat. Vanemapuhkusel olnutel on võimalik piiranguid proportsionaalselt pikendada. Vanusepiirangut ei rakendata üliõpilastele.
Lühiajalise lähetuse kulude katmiseks saab taotleda päevaraha ning standardiseeritud ühikuhindade alusel hüvitatavat sõidutoetust ja majutustoetust. Vajadusel hüvitatakse üritusel osalemise tasu.
Sõidutoetust on võimalik taotleda lähetuse lähtekohast sihtkohta ja tagasi reisimise kulude katteks. Ainult ühel suunal reisimiseks ei ole võimalik toetust saada. Lähetus peab algama ja lõppema samas linnas. Pärast lähetust peab stipendiaat esitama SA-le Archimedes õpirände marsruuti ja sõitmise aega tõendavad dokumendid.
Sõidutoetuse suurus sõltub õpirände lähte- ja sihtkoha vahelisest distantsist. Distantsi arvestamisel kasutatakse ainult Euroopa Komisjoni veebipõhist kalkulaatorit. Sõidutoetus sisaldab kõiki reisimisega seotud kulusid, sealhulgas transporti lennujaama ja lennujaamast sihtkohta.
Isikliku sõiduauto kasutamine sihtkohta jõudmiseks on lubatud vaid juhul, kui see lepitakse kokku stipendiaadiga sõlmitavad lepingus. Peale õpirände lõppu esitatakse ühikuhinna alusel hüvitatava distantsi puhul SA-le Archimedes kütusetšekid (originaalid) ja sõiduki registreerimistunnistuse koopia. Kütust tuleb osta nii sihtkohta jõudmisel kui ka sihtkohast tagasi sõitmise päeval reisi algus- ja lõpp-punktis (kokku tuleb esitada 4 kütusetšekki).
Kui lähte- ja sihtkoha vaheline distants on kuni 99,99 km (kaasa arvatud), hüvitatakse kulud kuludokumentide põhiselt kuni 180 euro ulatuses.
Kui lähte- ja sihtkoha vaheline distants on 100,00 km või enam, hüvitatakse kulud standardiseeritud ühikuhinna alusel, lähtudes SA Archimedes kodulehel toodud määradest.
Õpirände majutustoetust makstakse välismaal toimuva ürituse või individuaalse töö perioodil ning põhjendatud juhul üks öö enne ja üks öö peale üritust või individuaalset tööd.
Õpirände kestus |
Toetus ühe öö kohta |
|
1 |
2-6 päeva |
80 eurot |
2 |
7-14 päeva |
60 eurot |
3 |
15 või enam päeva |
35 eurot |
Päevaraha on 32 eurot päeva kohta.
Üritusel osalemise tasu hüvitatakse kulupõhiselt.
Toetuse maksimaalne suurus on kuni 2000 eurot ühe lähetuse kohta.
Kui ülikool hüvitab töötajat stipendiaadile välislähetuse päevaraha alammäära ja asutusesisese korraga makstava summa vahe (max 18 eurot õpirände esimese 15 päeva kohta, kuid kõige rohkem 15 päeva kohta kalendrikuus), tuleb stipendiaadil pärast õpirännet SA-le Archimedes esitada lähetuskorralduse, lähetuse aruande ning maksekorralduse koopia.
Toetuse taotluste esitamise tähtajad humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas on 1. september, 1. november, 1. jaanuar, 1. märts, 1. juuni ja 1. august. Taotlus tuleb esitada arvestusega, et see jõuaks SA-ni Archimedes hiljemalt 6 nädalat enne lähetuse algust. Toetuse taotlemiseks esitab taotleja TÜ Dora Pluss koordinaatorile akadeemilise mobiilsuse keskkonna kaudu aadressil: https://www.is.ut.ee/is/akadmob/ taotluse ning järgmised dokumendid:
- üritusel osalemise korral ürituse programm (kinnitatud programmi puudumisel lisada viide ürituse kodulehel);
- juhendaja/otsese juhi poolt kinnitatud individuaalne tööplaan, kui lähetuse eesmärgiks on iseseisev töö.
Komisjonil on õigus küsida taotlejalt täiendavaid dokumente. Võrdsete kandidaatide korral eelistab komisjon aktiivselt doktorikoolis osalenud kandidaate.
Otsus stipendiumi määramise kohta tehakse taotlusvooru toimumise kuu 10. kuupäevaks.
Kui enne toetuse väljamaksmist selgub, et valitud stipendiaat ei saa toetust kasutada, tuleb sellest esimesel võimalusel teavitada Dora Pluss koordinaatorit.
Stipendiaat peab pärast õpirändelt saabumist esitama SA-le Archimedes järgmised toetuse kasutamist tõendavad dokumendid:
- Üritusel/individuaalsel tööl osalemise kinnituskiri, kus on välja toodud ürituse teema/individuaalse töö tegemise kirjeldus ning kuupäevad, mille väljastab ja allkirjastab korraldaja, vastuvõtja, individuaalse töö juhendaja või selle asutuse töötaja, kus individuaalne töö toimus;
- lähtepunktist sihtpunkti (ürituse või individuaalse töö toimumise kohta) ja tagasi sõitmise marsruuti, kuupäevi ning transpordivahendis viibimist tõendavad originaaldokumendid (lennu- ja laevareisi puhul pardakaardid, rongi- või bussipiletid), isikliku sõiduauto kasutamise puhul esitatakse ühikuhinna alusel hüvitatava distantsi puhul sihtasutusele kütusetšekid (originaalid) ja sõiduki registreerimistunnistuse koopia. Kütust tuleb osta nii sihtkohta sõitmisel kui ka sihtkohast tagasi sõitmise päeval reisi algus- ja lõpppunktis (kokku tuleb esitada 4 kütusetšekki);
- osavõtutasu arve ja dokument, mis tõendab, et stipendiaat on arve tasunud (juhul, kui stipendiaadile hüvitatakse üritusel osalemise tasu);
- lähetuskorralduse, lähetuse aruande ning maksekorralduse koopia juhul kui kõrgkool hüvitab oma töötajast stipendiaadile välislähetuse päevaraha alammäära ja asutusesisese korraga makstava summa vahe.
Toetuse kasutamist tõendavad dokumendid tuleb postitada hiljemalt 15. kalendripäeval pärast õpirändelt saabumist aadressile Dora Pluss koordinaator, SA Archimedes, Väike-Turu 8, Tartu 51013.