Magistrikoolide interdistsiplinaarsete kursuste tulemused on selgunud

Ajaloo-, kirjandus- ja kultuuriteaduste ning keeleteaduse ja tõlkeõpetuse magistrikooli programmi, mis käivitub 2015/2016. õppeaastal, valiti kumbagi neli 3 EAP-mahulist interdistsiplinaarset (magistriõppekavade vahelist) kursust. Kursused viiakse läbi kahe õppeaasta vältel (ajavahemikus 2015 S – 2017 K), nii et igal semestril pakub kumbki magistrikool ühe interdistsiplinaarse kursuse. Magistrikoolis õppival tudengil tuleb läbida üks interdistsiplinaarne kursus.

Interdistsiplinaarsed kursused on erialade vahelised kursused, mis tegelevad mingi nähtuse, teema või probleemi uurimisega, arvestades erinevate distsipliinide metoodilisi või teoreetilisi lähenemisnurki. Kursuse viivad läbi erinevate erialade õppejõud koostöös. 

Taotlusi hindasid kaks eraldi komisjoni, mille koosseisu kuulusid magistrikoolide nõukogude liikmed ja dekaan. Kursuste hindamiskriteeriumideks olid: aine sisuline interdistsiplinaarsus ja seega võimalikult lai potentsiaalne kuulajaskond, õppejõudude koostööpotentsiaal, aktiivõppe meetodite kasutamine ning kursuse seotus õppejõudude käimasolevate uurimisprojektidega. Komisjonid võisid seada kursustele tingimusi, mille täitmine on magistrikooli programmis osalemise eelduseks. Tingimustest on teavitatud vastutavaid õppejõude.

Ajaloo-, kirjandus- ja kultuuriteaduste magistrikooli interdistsiplinaarsete õppeainete konkursile, mis kuulutati välja septembri alguses, laekus seitse taotlust, mille hulgast valiti välja järgmised kursused:

  1. Interdistsiplinaarne keskkonnahumanitaaria (Kati Lindström, Kadri Tüür, Ken Ird, Timo Maran, Ester Bardone, Riin Magnus, Ene-Reet Soovik, Liisi Jääts, Ulrike Plath)
  1. Rahvusmüüt Euroopa kultuurides (Ülo Valk, Eva Piirimäe, Ljubov Kisseljova, Reet Bender)
  2. Fenomenoloogiline Tartu (Ülo Matjus, Kristi Viiding, Liina Lukas, Anu Ormisson-Lahe, Indrek Hirv)
  3. Omaeluloolisus 20. sajandi uurimises (Aigi Rahi-Tamm, Leena Kurvet-Käosaar, Tiiu Jaago, Kirsti Jõesalu, Ene Kõresaar)

 

Keeleteaduse ja tõlkeõpetuse magistrikooli interdistsiplinaarsete õppeainete konkursile, mis kuulutati samuti välja septembri alguses, laekus viis taotlust, mille hulgast valiti välja järgmised kursused:

  1. Tekst ja diskursus (Kersti Lepajõe, Raili Marling, Pille Põiklik)
  1. Kultuurispetsiifiline ja universaalne Euroopa keeltes ja kultuurides. Taju, keelematerjal, diskursused  (Marge Käsper, Krista Vogelberg, Triin Lõbus, Ann Veismann, Renate Pajusalu, Terje Loogus, Mart Kuldkepp, Svetlana Jevstratova)
  1. Kvantitatiivse andmeanalüüsi alused ja rakendustarkvara R (Andres Karjus).
  1. Kirjandustekstid eesti tõlkekultuuris (Katiliina Gielen, Maria-Kristiina Lotman, Klaarika Kaldjärv)

 

Filosoofiateaduskonna õppeprodekaan dots. Liina Lukas

liina.lukas@ut.ee