Ettekanne räägib Martin Lutheri rollist saksa keele arengus

Teisipäeval, 19. aprillil kell 18.15 esineb Jakobi 2-114 seminarisarjas (Pre)Modern Seminars Bambergi ülikoolist Saksamaalt professor Helmut Glück saksakeelse ettekandega „Martin Lutheri roll saksa keele arengus“.

Martin Lutherit on pikka aega peetud uusülemsaksa keele – kaasaegse saksa keele loojaks. Kuigi tänane vaade Lutheri rollile saksa keele arenguloos on muutunud vähem romantiseerivaks, oli Lutheri mõju saksa keele arengule ometigi põhjapanev.

Tema keelekasutus oli aluseks saksa keele reeglitele ja normidele, nagu need 18. sajandil formuleeriti ja nagu neid hiljem edasi arendati. Luther mitte ainult ei toonud käibele hulgaliselt uusi sõnu ja kõnekäände, vaid mõjutas ka saksa keele grammatikat, sest paljud varased saksa keele grammatikaraamatud pidasid just Lutheri keelt oma eeskujuks.

Saksamaa katoliiklikes piirkondades avaldati nn Lutherdeutsch'ile pikka aega vastupanu, kuid 18. sajandi jooksul võttis ka Saksamaa katoliiklik lõunaosa üle need keelenormid, mis luterlikul Saksimaal Martin Lutheri saksa keele baasil olid formuleeritud.

Ettekanne toimub saksa keeles ja sellele järgneb arutelu.

Kõik huvilised on lahkesti oodatud!

Ettekanne on pühendatud kirjandusfestivali Prima Vista raamatu ja roosi päevale.

Üritust finantseerib Deutsch-Baltischer Hochschulkontor.

Reet Bender, saksa filoloogia lektor
reet.bender@ut.ee