Gottlob Frege loengusarjas astub üles Sheffield’i ülikooli filosoofiaosakonna juhataja

30. juunist 2. juulini annab Tartu ülikoolis (Jakobi 2–336) Gottlob Frege loenguid Jennifer Saul. Loengusarjas „Keel, mis on oluline: poliitiliselt ja eetiliselt tähenduslik kõne“ käsitleb ta teemasid, mis kuuluvad keelefilosoofia ning moraali- ja poliitilise filosoofia lõikepunkti.

Kaks esimest loengut uurivad, kuidas rääkida delikaatselt rassistlikest ideedest, mida enam otsesõnu väljendada ei tohi. Kolmas ja neljas loeng käsitlevad valetamise ja eksitamise erinevust, uurides nii õiget eristamist kui ka selle eetilist tähendust. Viies loeng eemaldub konkreetsetest keeleteaduslikest küsimustest, et vaadelda naiste ja teiste (ning kattuvate) rühmade  alaesindatuse põhjuseid. Kuues loeng naaseb keelefilosoofia juurde, keskendudes alaesindatuse parandamise pragmaatikale.

30. juuni:

11.15-12.45: Dogwhistles: Political Manipulation and Philosophy of Language/Kokkuleppekeel: poliitiline manipuleerimine ja keelefilosoofia
15.15-16.45: Generics Don't Essentialise People; People Essentialise People!/Üldistused ei muuda inimesi oluliseks, inimesed muudavad inimesed oluliseks!

1. juuli:

11.15-12.45: Just Go Ahead and Lie/Lase käia ja valeta
15.15-16.45: Lying, Misleading and What is Said/Valetamine, eksitamine ja mida öeldakse

2. juuli:

11.15-12.45: Implicit Bias, Stereotype Threat and Women in Academia/Varjatud eelarvamused, stereotüüpide oht ja naised akadeemilises maailmas
15.15-16.45: The Pragmatics of Inclusivity/Kaasatuse pragmaatika

Jennifer Saul on Suurbritannia Sheffield’i ülikooli filosoofiaosakonna juhataja. Sauli peamised uurimisteemad on analüütiline keelefilosoofia ja feministlik filosoofia.

Aastatel 2011–2013 juhtis Saul varjatud eelarvamuste ja filosoofia rahvusvahelist teadusprojekti, mida rahastas Leverhulme. Projektis osales ligi 100 teadlast filosoofia ja psühholoogia valdkonnast, et uurida teadustöö mõju varjatud eelarvamustele ja sellega seotud teemasid tunnetusteoorias, vaimufilosoofias ja moraali-/poliitilises filosoofias. Jennifer Saul on Suurbritannia naisfilosoofide ühingu juht ja Briti filosoofiaühingu naisfilosoofide komitee kaaseesistuja. Ta kuulub ajakirja Symposia soo, rassi ja filosoofia teemade toimetusse ja ajakirja Analysis komiteesse. 2011. aastal pälvis ta silmapaistva naisfilosoofi auhinna Washingtonis, mida annab välja naisfilosoofide ühing.

Gottlob Frege loengud teoreetilises filosoofias on nimetatud Saksa matemaatiku ja filosoofi Friedrich Ludwig Gottlob Frege järgi. Frege on valitud loengusarja patrooniks, sest tema selge, lihtne ja keerutamisteta käsitlus filosoofilistest probleemidest on leidnud laialdast tunnustust.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja