Granö loengusarjas kõneleb Turu ülikooli teatriteaduse professor

Kolmapäeval, 27. aprillil peab Turu ülikooli üldise kirjandusteaduse professor Liisa Steinby TÜ kirjanduse ja teatriteaduse osakonnas (Ülikooli 16-109) avaliku loengu „The emergence of the modern subjectivity in the eighteenth-century novel“. Kõik huvilised on oodatud!

Professor Steinby kirjeldab loengu sisu järgmiselt:

„The modern subjectivity emerged in the seventeenth and the eighteenth century in two different phases: while Cartesianism and the ensuing philosophical empiricism and rationalism claimed the epistemological sovereignty of the subject, the late eighteenth-century historicism and Romanticism emphasised the historical variety of humanity and the diverse ways in which individuals experience the world. The development can be best followed in the eighteenth-century novels.

The “rise of the novel” (Ian Watt) in England at the beginning of the century is analysed in this respect using examples from Defoe, Fielding and Richardson. Abbé Prévost’s Manon Lescault is discussed as a French example that blends the old and the new, and Goethe’s Die Leiden des jungen Werther and Wilhelm Meisters Lehrjahre are analysed as novels of modern autonomous and individual subjectivity.“

Professor Liisa Steinby on pika akadeemilise karjääriga Soome kirjandusteadlane. 1991–1994 töötas ta Oulu ülikooli kirjanduse professorina ja alates 1994. aastast on ta Turu ülikooli võrdleva kirjandusteaduse professor. Steinby on töötanud uurijana ka Saksamaal, Inglismaal ja Ameerika Ühendriikides.

Tema uurimisteemad on hõlmanud terve modernse kirjanduse ajaloo kuni kaasaegse postmodernismi. Soomes sai Steinby laiemale avalikkusele tuntuks aastal 2009, kui tal oli au valida Soome kõrgeima kirjanduspreemia Finlandia võitja.

Steinby on pidevalt olnud seotud ka Eestiga – näiteks praegu rahastab Underi ja Tuglase kirjastuskeskus tema juhendatava eestlase doktoritööd.

Granö loengusari on saanud nime soomlasest geograafiaprofessori Johannes Gabriel Granö järgi, kes oli Tartu ülikooli professor aastatel 1919–1923. Granö loengute eesmärgiks on luua uusi suhteid Eesti ja Soome teadlaste vahel. Loenguid ja seminare korraldab Soome instituut koostöös Turu ülikooli, Tartu ülikooli ja Granö keskusega.

Rohkem infot leiab ja loengu salvestust saab vaadata Soome instituudi veebilehelt.

Kadri Kaljurand, Soome instituudi koordinaator
kadri.kaljurand@finst.ee