Ilmus neljas köide sarjast "Eesti keele varamu"

21. veebruaril esitletakse Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudis raamatut „Eesti keele sõnamuutmine“. See on neljas köide kaheksaköitelisest „Eesti keele varamu“ sarjast, mis tutvustab eesti keele valdkondi ning koondab esimest korda ühte väljaandesse teabe eesti keele ehitusest, kasutusest ja ajaloost. Raamatu „Eesti keele sõnamuutmine“ koostasid Tallinna Ülikooli lektor Annika Viht ja Tartu Ülikooli dotsent Külli Habicht.

Raamat koosneb kahest osast. Esimene osa annab ülevaate eesti keele sõnamuutmissüsteemist, ühendades sarnaselt muutuvad käändsõnad 26 ja pöördsõnad 12 tüüpi, millele lisanduvad rööptüübid. Käsitlust ilmestavad rohked tabelid ja kasutusnäited mh veebitekstidest.

Raamatu teine osa kirjeldab vormide kujunemise, kasutamise ja uurimise ajalugu. Uurimisloo ülevaade hõlmab aega 17. sajandist kuni 2017. aastani, koondades materjali oluliste teemade ja teoreetiliste lähenemiste kaupa. Niisiis on selles uues käsitluses ühendatud ajalugu ja tänapäev, vormisüsteemi ja vormide kasutuse kirjeldus.

Raamatu valmimist on rahaliselt toetanud Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi ”Eesti keel ja kultuurimälu“ ja Emakeele Seltsi kaudu ning Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkond.

Sarja „Eesti keele varamu“ annab välja Tartu Ülikooli kirjastus. Esimene köide „Sõnamoodustus“ (autor Reet Kasik) ilmus 2015. aastal. See tutvustab eesti keele sõnatuletuse ja liitsõnamoodustuse rikkalikke võimalusi. Teine köide „Eesti keele hääldus“ (autorid Eva Liina Asu, Pärtel Lippus, Karl Pajusalu ja Pire Teras) ilmus aastal 2016. Raamat kirjeldab eesti keele hääldussüsteemi ning selle varieerumist. Kolmas köide „Eesti keele süntaks“ (toimetanud Mati Erelt ja Helle Metslang, artiklite autorid Mati Erelt, Tiit Hennoste, Liina Lindström, Helle Metslang, Renate Pajusalu, Helen Plado ja Ann Veismann) ilmus 2017. aastal. Raamat koosneb 23st omavahel seotud artiklist ning annab seni ulatuslikema ülevaate eesti keele lauseehituse kohta.

Raamatu „Eesti keele sõnamuutmine“ esitlus toimub Tartu Ülikooli eesti- ja üldkeeleteaduse insttuudis (Jakobi 2-423) 21. veebruaril kell 12.

Lisainfo:
Külli Habicht, TÜ eesti keele dotsent, 5203670, kulli.habicht@ut.ee
Helle Metslang, TÜ tänapäeva eesti keele professor, 737 5213, helle.metslang@ut.ee