Küsimus filosoofiaolümpiaadil: kas teadusliku teadmise nimel võib eetikapõhimõtteid eirata?

23.-26. märtsil osales 10 eelvoorudest välja valitud õpilast Tartus filosoofiaolümpiaadi lõppvoorus, kus tänavune võitja selgitati võõrkeelse essee, väitluse ja testide põhjal.

Laupäevast pühapäevani toimunud võistlusprogramm koosnes võõrkeelse essee kirjutamisest, väitlusest, loogika- ja filosoofiatesti lahendamisest. Ülesannetest suurima kaaluga oli võõrkeelne essee, kuna see on võistlusülesandeks ka rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil, kuhu Eesti parim sõidab. Teemadena oli ette antud neli tsitaati, millest ühe põhjal tuli võistlejatel essee kirjutada.

Väitlusoskuseid said õpilased näidata teemal: „Kas teadusliku teadmise nimel võib eirata eetikapõhimõtteid?“. Olümpiaadi žürii liikme Tartu ülikooli teaduri Mats Volbergi sõnul näitasid õpilased klassikaliste argumentide tundmist, kuid suutsid kombineerides luua huvitavaid lahendusi. „Väga sümpaatne oli argument, mille järgi ei saa loomkatseid tehes tingimata öelda, et me eirame moraalinorme, tõstes inimeste kasu loomade kannatustest kõrgemale, sest me toetume tegevuses kõrgemale väärtusele. Eetikast ja selle normidest ei saagi mõelda kui millestki etteantust ja muutumatust, vaid norme tuleb tõlgendada kontekstis,” kirjeldab Volberg ühe õpilase esitatud seisukohti.

Olümpiaadi lõppvoorus ühtlustati ka kõigi omavahel mõtlemises mõõtu võtvate õppurite oskuste pagasid. „Neljapäeval ja reedel toimunud koolituse eesmärgiks oli anda kõigile - osa õpilasi mõnel aastal koolis filosoofiat ei õpigi - esmane oskuste pagas, et olla edukas siin ja ka rahvusvahelisel olümpiaadil. Kõik koolitajad on muuhulgas osalenud mõnel aastal ka rahvusvahelise olümpiaadi žüriis,” ütles võistluse algataja EMÜ dotsent Leo Luks.

Olümpiaadižürii sõnul oli tänavuse olümpiaadi õpilaste tase väga ühtlane.

Kokkuvõttes olid pika võistluse parimad Kaarel Hänni (Tallinna reaalkooli 12. klass) ja Paul Johannes Kalda (Tallinna 21. kooli 11 klass). Nemad sõidavad Eestit esindama ka maikuus Rotterdamis toimuvale rahvusvahelisele filosoofiaolümpiaadile.

Võistluse täielikud tulemused leiab lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/filosoofiaolumpiaad

Filosoofiaolümpiaadi toimumist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris Tartu ülikooli teaduskool. Ruumidega toetasid võistlust TÜ filosoofia osakond ja Herbert Masingu kool.

Lisainfo: Heidy Meriste, žürii esimees, heidy.meriste@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp