Rahvusülikool näitab sünnipäeva puhul oma sadat nägu

Tartu ülikooli 2019. aastal peetava 100. sünnipäeva pidustustele lükkab juba tänavu hoo sisse esimene sündmus, milleks on 30. novembril kell 12 avatav fotonäitus „Pane vaim valmis! Tartu ülikooli sada nägu“.

Tartu ülikooli muuseumi direktori ja näituse idee autori Mariann Raisma sõnul oli projekti aluseks soov dokumenteerida inimesi, kes täna ülikooli vaimu kujundavad ning teha seda kunstiprojekti vormis. „Soov oli portreteerida eri valdkondade tegijaid koos mõne ajaloolise esemega, rõhutades selle kaudu ülikooli ajaloolist järjepidevust ning selle inimese seotust teadusvaldkonnaga.“ Portreedele valitud objektid pärinevad valdavalt Tartu ülikooli muuseumi kogudest, kuid kasutatud on ka pildistatute isiklikke esemeid.

Eesti üks tuntumaid portreefotograafe Birgit Püve jäädvustas 2017. aastal umbes poole aasta jooksul sada Tartu ülikooli väljapaistvat teadlast ja õppejõudu koos põneva esemega, mis pildistatud isikute tööd või suhet ülikooliga iseloomustab. Näituse jaoks pildistatud inimeste seas on nii emeriitprofessoreid, praeguseid tipptegijaid kui ka noori andekaid teadlasi kõigist neljast valdkonnast. Keerulise valiku, keda pildistada, on teinud valdkonnad ise ning tulemus iseloomustab ülikooliperet oma erinäolisuses.

Fotograaf Birgit Püve sõnas, et on väga rõõmus, et tal oli võimalus projektis osaleda. „Projekt andis ainulaadse võimaluse kohtuda ja tutvuda ülikooli niivõrd värvika ja huvitava osaga. Iga portreteeritav oli omaette isiksus, mistõttu oli protsess väga põnev, aga nõudis ka loomingulist lähenemist eri karakteritele. Keerukamaks tegi pildistamise kindlasti see, et iga inimest portreteerisime tema valdkonda esindava või sümboliseeriva (või ka isiklikuma) esemega. Lisaks inimese enda tabamisele tuli jälgida ka tema suhet/suhestumist objektiga – seda enam, et kasutasime keskformaadi filmikaamerat. Pildistasime projekti fotofilmile ja tulemust kohe näha ei olnud.“ Püve lisas, et projekt oli ka professionaalsel tasemel väga õpetlik.

Näitus avatakse 30. novembril vahetult rahvusülikooli 98. sünnipäeva eel peahoone esimesel korrusel. Fotod jagatuna kahte gruppi on üleval Tartu ülikooli peahoone fuajees ning Tartu ülikooli muuseumi valges saalis kuni jaanuari lõpuni, mil toimub portreede vahetus. Peahoones ja ülikooli muuseumis on portreed üleval kuni 30. märtsini 2018. Aprilli algusest hakkab rändnäitus liikuma mööda erinevaid Tartu ülikooli ja avalikke hooneid nii Tartus kui mujal Eestis.

Näituse tiim koosnes fotograaf Birgit Püvist, idee autorist Mariann Raismast, projektijuhtidest Karoliina Kaldast, Mariann Raismast ja Mairo Rääskist; graafiline kujundaja oli Maarja Roosi, keeletoimetaja Anu Lepp, tõlge inglise keelde Juta Ristsoo poolt ning trükkis OÜ Digifoto.

Muuseum tänab: Peeter Burk, Raul Eamets, Margus Lember, Tanel Nõmmik, Tarmo Rämmi, Andres Soosaar, Margit Sutrop, Maris Tuuling, Mare Isakar, Ivo Paalits ja Okupatsioonide muuseum.

Näitust toetab Eesti kultuurkapital.

Lisainfo: Mariann Raisma, TÜ muuseumi direktor, 522 1702, mariann.raisma@ut.ee
Karoliina Kalda, fotonäituse projektijuht, 737 6081, karoliina.kalda@ut.ee