Rändekonverentsil otsivad eksperdid lahendusi rahvusriikide ees seisvatele väljakutsetele

Reedel, 31. märtsil toimub Kumus konverents „Sisseränne Põhja- ja Baltimaades: rändeajastu väljakutsed rahvusriikidele“, kus arutletakse, millises suunas on rändekriisi valguses liikumas Eesti ja Põhjamaad.

„Vananev Euroopa on viimastel aastakümnetel olnud sisserändajate suhtes avatud, kuid põgenikekriisi valguses on ilmne, et rännet ning sellega kaasnevaid probleeme on korraga saanud palju. Tekkinud on mure rahvusriikide ning harjumuspärase kultuuri- ja keelekeskkonna kadumise pärast ning Euroopa riikide avatus, koostöö ja lõimimisvõimekus on pandud tõsiselt proovile. Soovime selle aasta rändekonverentsil arutleda, kas uute sisserändajatega seonduv diskussioon Euroopas on ajutine mõtlemise aeg või põhimõtteline pööre uue, suletumate uste ja rahvusriike enam väärtustava poliitika suunas,“ ütleb Tartu ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru, tänavuse rändekonverentsi üks korraldajatest.

26 miljoni elanikuga Põhjamaade regioonis elab täna kokku kuni 3 miljonit inimest, kes on sündinud väljaspool Põhjalat – see tähendab rohkem kui kahekordset uussisserändajate kasvu alates 1990ndatest. Ka Eesti on muutumas väljaränderiigist suureneva sisserändega riigiks. Statistikaameti andmetel rändas 2015. aastal Eestisse 15 413 ja Eestist välja 13 003 inimest. Rändeajastust tingitud väljakutsetega toimetulekul ning muutusteks valmistumisel on hea õppida naabrite kogemustest.

Konverentsi „Sisseränne Põhja- ja Baltimaades: rändeajastu väljakutsed rahvusriikidele“ neljal sessioonil arutletakse põgenikekriisi, lõimumise, meedia ja rahvusriikide tuleviku üle; sisuliseks lähtepunktiks on olnud Eesti Inimarengu Aruanne, mis on pühendatud Eestile rändeajastul.

Konverentsi päevakava leiab lingilt http://www.norden.ee/et/regionaalne-koostoo/rahvastiku-areng/randekonverents-2017/randekonverents-2017-programm.

Konverents toimub Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Tartu ülikooli, Soome rändeinstituudi, Põhjamaade saatkondade ning Siseministeeriumi koostööna.

Lisainfo: Tiit Tammaru, Tartu ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor, 737 6842, tiit.tammaru@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp