Rootsi kirjandusteadlase avalik loeng 1970ndate kirjandusest

Esmaspäeval, 7. aprillil kell 18.15 peab TÜ skandinavistika osakonna raamatukogus, Ülikooli 17 ruumis 305 rootsikeelse avaliku loengu tuntud rootsi kirjandusteadlane Ebba Witt-Brattström. Tema ettekanne „Stå i bredd. 1970-talets kvinnor, män och litteratur“ on inspireeritud samanimelisest raamatust, mis antakse välja käesoleva aasta oktoobris.

Stå i bredd. 1970-talets kvinnor, män och litteratur“ on inspireeritud Märta Tikkanenist, kes unistas 1970ndatel meeste ja naiste vahelisest võrdsest dialoogist ning oli feministliku ilukirjanduse üks tugevamaid esindajaid. 1970ndaid aastaid on rootsi kirjanduses pikka aega peetud feministliku kirjanduse hiilgeajaks, kuid Ebba Witt-Brattström tahab oma isikliku tooniga raamatus näidata, et sel kümnendil toimus kirjanduses siiski palju muud huvitavat - kirjandus oli elav ja innovaatiline. Kirjutama hakati tavapärasest naisest argielus, kes soovib olla peategelane omaenda elus. Samamoodi aimub ka mehetüüp, kes igatseb vabanemist „sugudevahelisest sõjast“. Seda perioodi iseloomustavad muuhulgas ka seksuaalsed tabud, meeste kriis, ema-tütar dünaamika, depressiivne feminism, võitlus emaduse eest jms.

Tuntud rootsi kirjandusteadlane Ebba Witt-Brattström viibib Tartu ülikooli skandinavistika osakonnas 6.-8. aprillini. Ebba Witt-Brattström on tuntuks saanud eelkõige oma feministliku kirjandusteadusliku tõlgenduse ja analüüsiga. 1988. aastal kaitses Ebba Witt-Brattström doktorikraadi, milles analüüsis rootsi sotsiaalrealismi esindaja Moa Martinsoni loomingut. Sellest sai alguse Moa Martinsoni uudne tõlgendamine. Witt-Brattström on kirjutanud monograafia ka tuntud soomerootsi modernisti Edith Södergrani kohta, lükates selles ümber meessoost kirjandusteadlaste luuletõlgendusi ning pakkudes uusi.

Rootsikeelne seminar toimub 7. aprillil kell 18.15 Ülikooli 17 ruumis 305. Kõik on teretulnud!

Lisainfo: Daniel Sävborg, TÜ skandinavistika professor, tel: 737 6250, e-post: daniel.savborg@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392