Selgus Tartu ülikooli nõukogu uus koosseis

Eesti Vabariigi valitsus kinnitas oma tänasel, 16. veebruari istungil Tartu ülikooli nõukogu uue koosseisu. Rektor kutsub nõukogu esimese istungi kokku 13. märtsiks 2017.

Nõukogu on Tartu ülikooli kõrgeim otsustuskogu, mis vastutab ülikooli majandustegevuse ja pikaajalise arengu eest. Muuhulgas kinnitab nõukogu põhikirja ning võtab vastu ülikooli arengukava ja eelarve.

Rektor Volli Kalm sõnas, et uudis valitsuse otsuse kohta pakub kergendust. „Ehkki ülikooli igapäevaelu on toiminud tõrgeteta ka vaatamata nõukogu puudumisele, on ometi mitmeid protsesse, mida juhtorgani otsusteta pikalt jätkata ei õnnestuks,” selgitas rektor, viidates kinnitamisprotsessi pikale venimisele. Rektor avaldas heameelt ka nõukogu koosseisu üle: „Ülikool saab oma pikaajalist arengut toetama silmapaistvaist ja võimekaist isikuist koosneva esindusliku kogu”.

Nõukogusse kinnitati järgmised ülikoolivälised liikmed:

• Uppsala ülikooli rektor professor Eva Åkesson,
  • Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBAN tegevjuht Heidi Kakko,
  • Sangar AS juhatuse esimees Vahur Kraft,
  • advokaadibüroo Ellex Raidla juhtivpartner Ants Nõmper,
  • Chemi-Pharm AS juhataja Ruth Oltjer.

Tartu ülikoolist kuuluvad nõukogusse:

• neurokirurgia professor, akadeemik Toomas Asser,
  • majanduspoliitika professor Jüri Sepp,
  • eesti keele (võõrkeelena) professor Birute Klaas-Lang,
  • arheogeneetika professor, akadeemik Richard Villems,
  • religioonipsühholoogia professor Tõnu Lehtsaar.

Toomas Asser, Jüri Sepp ja Vahur Kraft kuulusid ka ülikooli nõukogu eelmisesse koosseisu.

Rektor teeb ülikooli uue nõukogu liikmetele ettepaneku koguneda esimesele istungile esmaspäeval, 13. märtsil 2017. Esimesel istungil valib nõukogu esimehe, lepib kokku kodukorra ning arutab muid ülikooli juhtimise üldküsimusi. Nõukogu istungile järgneb samal päeval nõukogu ja senati ühisistung, kus toimub ülikooli rektori kandidaatide ärakuulamine ja kandidaatide osas hinnangu kujundamine.

Ülikooli nõukogusse kuulub TÜ põhikirja järgi 11 liiget, kellest viis nimetab senat, ühe Eesti teaduste akadeemia (isikute hulgast, kes ei ole Tartu ülikooli töötajad) ning viis haridus- ja teadusminister, kaasates kandidaatide esitamisesse avalikkust ning lähtudes sellest, et nõukogu koosseisust enamuse moodustavad isikud, kes ei ole ülikooli töötajad.

Lisainfo: Saima Tiirmaa-Oras, nõukogu sekretär, 737 5602, saima.tiirmaa-oras@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp