sTARTUp Day äriideede maratonil selgusid Kaleidoskoobi võitjad

8. detsembril AHHAA teaduskeskuses toimunud rahvusvaheline ärifestival sTARTUp Day neljal laval, millest üks oli University of Tartu Idealab Pitching Stage, kuulati terve päev äriideid ja tiime omavahel võistlemas. Üritus tõi kokku 2600 külastajat.

Ideelabori laval esitles oma äriideid 62 tiimi nii Eestist kui välismaalt. Igal neist oli aega 2-3 minutit, et teha kuulajatele selgeks oma äriidee, selle uudsus, toote kasutajad ning kui palju raha on tiimil vaja, et oma ideed edasi arendada. Mõõtu võeti seitsme võistluse raames – toimus Kaleidoskoop finaal, STARTER programmi lõppvoor, Prototron TOP 10, EstLat-Accelerate, Cocoon, Est-Fin Pitch Match Startup Wise Guys TOP 10 ning sTARTUp Pitching.

Kaleidoskoobi finaali võitjaks valiti Decomer Technology, kes sai auhinnaks piletid European Innovation Academy’sse Portugalis. Decomer Technology arendab kilematerjali e. bioproteiini põhist bioplastikut, mida nad hetkel kasutavad mee pakendamiseks. Bioplastik sulab soojas teevees ning ei ole tervisele kahjulik, olles seega loodussäästlik ja mugav alternatiiv suhkrule. Tartu ülikooli auhind läks tiimile Edible, kes sõidavad Oulu Polar Bear Pitchingule, kus nad peavad oma äriideed esitama jääaugus pitchides. Edible on õpilasfirma, mis valmistab söödavaid ja looduses lagunevaid söögiriistu. Tartu linnavalitsuse rahalise auhinna teenis tiim Seniorship, kelle plaan on pakkuda vanemaealistele praktika- ja ümberõppevõimalusi.

STARTER lõppvoor, kuhu pääses eelnevalt valitud 4 tiimi Tallinnast ning samal päeval valitud 2 tiimi Tartust (ka Kaleidoskoobi finaalis üles astunud Decomer Technology ja Espuro), lõppes samuti auhindade jagamisega. Rahvusvahelise žürii hinnangul osutus parimaks STARTER tiimiks Decomer Technology, kes sai võimaluse pitchida päeva lõpus sTARTUp Day pealaval viie parima tiimiga ning piletid ärifestivalile Arctic15.

„sTARTUp Day eel olime väga põnevil ja kuigi olime iseendas kindlad, siis tugevas konkurentsis oli žürii otsust võimatu ette näha ja hoidsime viimase hetkeni hinge kinni. Pärast peavõitu olid emotsioonid väga kõrgel ja võimalus minna Portugali EIA programmi osalema on väga äge ning aitab meie ettevõttel korraliku hoo sisse saada. Edasine võit ja pääs üritusele Arctic15 ning võimalus pitchida pealaval andsid indu veelgi juurde ning oli tore näha, et meie idee nii paljudele korda läks,“ ütles Decomer Technology kaasasutaja Mart Salumäe.

Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul oli see läbi aegade suurim pitching maraton Tartus. „Võimalusi nii suure hulga rahvusvahelise publiku ees oma äriideed esitleda pole Eestis palju. Seega kõik, kes esinesid olid omamoodi võitjad. Lisaks toimus kogu päeva jooksul palju põnevat ja sTARTUp Day oli suurepärane võimalus vahetada kogemusi ja sõlmida uusi kontakte,“ lisas Ahonen.

STARTER programmi toetab Euroopa sotsiaalfond.

EstLat-Accelerate projekti elluviimist toetab Eesti-Läti piiriülese koostöö programm 2014-2020. Programmi kaasfinantseerib Euroopa regionaalarengu fond.

Lisainfo: Maret Ahonen, Tartu ülikooli ideelabori juht, 5225910, maret.ahonen@ut.ee

Annely Lambing
Avalike suhete spetsialist