Tartu Ülikool hoiab maailma ülikoolide edetabelis kõrget kohta

Maailma mainekaimaks ülikoolide edetabelite koostajaks peetav ajakiri Times Higher Education (THE) avalikustas eile õhtul parimate ülikoolide värske pingerea. Tartu Ülikool püsib kohal vahemikus 301–350.
Äsja avaldatud pingereas on esikohal Oxfordi Ülikool, teisel kohal paikneb Cambridge’i Ülikool ja kolmandal Stanfordi Ülikool. Ajakiri reastas 1258 kõrgkooli. Teistest Eesti kõrgkoolidest on tabelis Tallinna Tehnikaülikool, mis asub 601–800 kohal.
Võrreldes möödunud aastaga on TÜ parandanud oma tulemust viiest indikaatorite rühmast neljas:
  • õpikeskkond – 25,1; keskmine tulemus 24,3 (2017. a vastavalt 24,5 ja 24,9);
  • teadus – 26,4; keskmine tulemus 18,7 (2017. a 25,3 ja 18,9);
  • tulud ettevõtetega sõlmitud lepingutest – 36,8; keskmine tulemus 39,4 (2017. a 33,5 ja 38,4);
  • rahvusvahelisus – 51,9; keskmine tulemus 43,5 (2017. a 50,4 ja 43,7).

Võrreldes 2017. a on Tartu Ülikooli 2018. a tulemus paranenud neljas indikaatorite rühmas
Väike tagasiminek on olnud ainult teaduse mõjukuse (viitamiste arv publikatsiooni kohta) indikaatori arvestuses: 81,1 (2017. a 83,6) ja keskmine tulemus 44,7 (2017. a 47).
THE antavad punktid näitavad, mitu protsenti sai Tartu Ülikool vastava indikaatori rühmas võrreldes parima tulemuse saanud ülikooli punktidega.
„Mul on väga hea meel näha, et tabelis, kus vahed väga heade ülikoolide vahel muutuvad järjest väiksemaks ja konkurents tihedamaks, püsib Tartu Ülikool endiselt kõrgel kohal. See on meie teadlastele suur tunnustus, kuid teisalt ka kohustus hoida kõrget kohta. Ma ei saa siiski jätta väljendamata oma muret kodumaise teaduse tuleviku pärast tervikuna. Kui majandus areneb kiiresti, aga teaduse rahastamine püsib mitme aasta tagusel tasemel, jõuame õige pea olukorda, kus silmapaistvad noor- ja tippteadlased suunduvad välisülikoolidesse. On väga tõenäoline, et selline areng mõjutab lähiaastatel meie kohti ka edetabelites. Samas kinnitan, et seisame Tartu Ülikoolis ka uut arengukava koostades ühiselt selle eest, et meie teaduse tippkvaliteet püsiks ning noored talendid ja väga heade tulemustega töötajad oleksid hoitud ja tunnustatud,“ kommenteeris THE tulemust TÜ teadusprorektor Kristjan Vassil.
Alates 2004. aastast avaldatavas THE edetabelis kõrvutatakse maailma teadusülikoole kõigi peamiste tegevusalade alusel. Pingerida koostades võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis on koondatud viide rühma: õpikeskkond (30% üldhindest), teadus (30%), teadustulemuste mõjukus (30%), tulu ettevõtetega sõlmitud lepingutest (2,5%) ja rahvusvahelisus (7,5%).
Edetabeli koostamise metoodikaga on võimalik lähemalt tutvuda THE kodulehel.

Lisainfo:
Erik Puura, TÜ arendusprorektor, 506 9882, erik.puura [ät] ut.ee
Lauri Randveer, TÜ rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, 737 5510, lauri.randveer [ät] ut.ee