Tartu Ülikooli teadusvaldkonnad on endiselt maailmatasemel

Tartu Ülikool jõudis Times Higher Educationi (THE) ülikoolide edetabelisse rekordiliselt üheksas valdkonnas üheteistkümnest. Eluteaduste kõrge koht seab TÜ maailma tippülikoolide kõrvale.

Novembri lõpul avaldatud THE maailma ülikoolide valdkondade võrdluses jõudis TÜ edetabelisse pea kõikide valdkondadega, mis tähendab, et nendel teadusaladel ollakse maailmas kõrgel kohal ja Baltimaade kõrghariduse tipus.

TÜ kõige edukam valdkond on eluteadused (ingl life sciences; sh bioloogiaga seotud erialad ning metsandus ja ökoloogia), millega ta on 126–150 parima ülikooli seas. Seejuures paistab TÜ eriti hästi silma artiklite tsiteeritavuse poolest, mis on THE edetabeli järgi ligilähedane Oxfordi Ülikooli tulemusega.

Samuti on oma kohta parandanud humanitaarteadused, mis jõudsid 301.–350. kohalt esimese 251–300 sekka. Esmakordselt on edetabelisse jõudnud ka psühholoogia (301–400), hariduse (301–400) ning äri ja majanduse (251–300) valdkonnad. Arvutiteadused ning sotsiaalteadused paigutuvad maailma parimate ülikoolide pingereas 251.–300., meditsiin 301.–400. ning loodus ja keskkonnateadused 401.–500. kohale.

„Kõrged edetabelikohad meie peamistes teadusvaldkondades on Tartu Ülikoolile suur tunnustus. Ehkki koht edetabelis pole meile eesmärk iseeneses, on see siiski väline hinnang, et valitud pikaajaline strateegia toimib õiges suunas,“ sõnas teadusprorektor Kristjan Vassil. „Eluteaduste kõrge koht pingereas ja võrreldavus maailma tippülikoolidega on tähelepanuväärne saavutus, mis inspireerib ka teiste valdkondade teadlasi,“ lisas ta.

THE maailma ülikoolide kvaliteediedetabelid avaldatakse igal sügisel. Edetabel koostatakse eri osakaaluga tulemusnäitajate põhjal, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadusuuringuid, avaldatud teadusartiklite tsiteeritavust, rahvusvahelisust ja teadmiste ülikoolivälist rakendamist.

Septembri lõpul avaldatud pingereas jäi TÜ üldine koht vahemikku 301–350 ehk THE järgi on TÜ maailma kõrgeimalt hinnatud ülikoolide 1,25% seas.

Lisainfo: Lauri Randveer, TÜ rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, 737 5510, lauri.randveer@ut.ee

Tartu Ülikooli peahoone

Algab ülikooli uue arengukava koostamine

Tartu Ülikooli peahoone