Tartu ülikoolis kõneldakse inkade pühast linnast

Teisipäeval, 23. septembril kell 18.15 esineb Eesti akadeemilises usundiloo seltsi loengusarjas „Püha ja paik“ teoloogiaprofessor Tarmo Kulmar ettekandega „Püha linn Tiahuanaco püha järve Titicaca lähistel“. Loeng toimub Ülikooli 16 – 212.

Muistsele Peruule kiirgas I. aastatuhandel m.a.j. kultuurivalgust Tiahuanaco rahumeelne tsivilisatsioon. Tema kese – samanimeline linn – asus praeguse Boliivia territooriumil Altiplano kiltmaal 4000 m üle merepinna, 21 km Titicaca järvest kagus.

Titicaca järve pidasid inkad oma müütides pühaks kui kohta, kus toimus maailma loomine. Tiahuanaco linnast, mis oli inkade ürgkoduna nende hilisema impeeriumi pühapaik ka sajandeid pärast emariigi hääbumist, on säilinud vägevate ehitiste varemeid, nagu Akapana astmikpüramiid, Kalasasaya tempel ja Päikesevärav.

Ettekandja näitab Tiahuanacost ka oma kahe uurimisreisi pilte.

Lähem info loengusarja kohta leidub EAUS-i koduleheküljel.

Lisainfo: Madis Arukask, EAUS-i president, madis.arukask@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja