TÜ saadab rahvusvahelisele teaduskonkursile Jason Dydynski

21. märtsil valiti doktorantide seas korraldatud võistlusel välja parim ettekanne, mis esindab Tartu Ülikooli Coimbra Grupi rahvusvahelisel konkursil «Teadus kolme minutiga».

Doktorantidel tuli võistlusel tutvustada oma teadustööd nii haaravalt ja arusaadavalt kui võimalik. Võitjaks valis žürii üksmeelselt semiootika ja kultuuriteooria doktorandi Jason Mario Dydynski, kes kirjeldas oma ettekandes looduskaitseotsuste tegemise kultuurilist ja tunnetuslikku tausta.

„Looduskaitse on väga päevakajaline teema, eriti kuna hiljuti kuulutati põhjapoolne valge-ninasarvik väljasurnuks. Pöörame küll tähelepanu suurtele imetajatele, aga meid ei huvita vähem veetlevad liigid, mis on samuti ohus,“ muretses Dydynski. Tema sõnul läheb suuremale osale teadlastest ja avalikkusest korda imetajate käekäik, samal ajal kui ämblikud, ussid ja närilised on ökosüsteemi tervise seisukohast isegi tähtsamad ning neid on ka odavam kaitsta.

„Tahan seda suundumust käsitledes teistele teadvustada, kuidas erapoolikusega võidelda. Miks on inimestel lihtsam mõista pandakarude kaitsmise vajalikkust kui näiteks ohustatud ämblikuliikide oma? Tuleb leida viisid, kuidas panna inimesed kaasa tundma ka „koledatele“ liikidele,“ rääkis noormees.

Dydynskil on pikk avaliku esinemise kogemus. Ta on tegelenud väitlemisega ja edukalt osalenud paljudel kõnevõistlustel. Tartu Ülikoolis õpetab ameeriklane teistele doktorantidele ingliskeelsete konverentsiettekannete koostamist.

Tartu Ülikool saatis Dydynski ettekande „Liiga kole Noa laeva jaoks: kuidas välimus ja meeldimine mõjutab liigikaitset“ salvestuse Coimbra Grupi liikmesülikoolide rahvusvahelisele konkursile. Kõigi osalejate seast valitakse aprilli keskel välja kolm finalisti, kes 1. juunil esinevad Hispaanias Salamanca Ülikoolis korraldatavas finaalis publiku ees.

Jason Mario Dydynski võiduettekannet saab vaadata Tartu Ülikooli YouTube’i kanalist.

Lisainfo: Randel Kreitsberg, Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni peaspetsialist, 522 9383, randel.kreitsberg@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu Ülikooli avalike suhete spetsialist