Tunnustatud ajaloolane Carlo Ginzburg kõneleb Tartu ülikoolis

24. septembril kell 16.15 peab loengusarjas “Loenguid märgisüsteemide alalt” tunnustatud ajaloolane Carlo Ginzburg loengu "Dialogue as Fight, Dialogue as Challenge”. Loeng toimub Ülikooli 18-232.

Ettekandja sõnades: “Palju aastaid olen püüdnud arendada eri perspektiivides Mikhail Bahtini mõtisklusi dialoogilisusest. Tahaksin illustreerida seda ideed, keskendudes mõnele juhtumile, mis on seotud mu ends uurimustega ajaloolasena."

Carlo Ginzburg (s. 1939) on California ülikooli (Los Angeles, USA) emeriitprofessor, loominguline ja viljakas, üle paarikümne raamatu avaldanud ajaloolane, kelle peamiseks uurimisteemaks on olnud varane modernne Euroopa ajalugu. Tema uuenduslik mikroajalooline käsitlus Il formaggio e i vermi (The Cheese and the Worms, 1976) on senini selle žanri üheks silmapaistvaimaks teoseks.

Carlo Ginzburg on oma uurimustööga panustanud ka metodoloogiliste küsimuste käsitlustesse ning kirjutanud ajalooliste tõendite olemusest uurimuses Miti emblemi spie (1986; Clues, Myths and the Historical Method, 1989) ja ajaloolise tõestuse ideest teoses History, Rhetoric and Proof (1999). Oma ajaloolistes uurimustes on ta käsitlenud ka oma enda praktika loomust, tõhustades antropoloogia ja kultuuriajaloo vahelise suhte tähtsust.

Carlo Ginzburg külastab Eestit kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli kutsel ning tema esinemisi toetab Euroopa Liit Euroopa sotsiaalfondi kaudu.

Loengusari “Loenguid märgisüsteemide alalt” on osa Tartu ülikooli semiootika osakonna poolt korraldatavatest üritustest, millega tähistatakse 2014. aasta sügissemestril ajakirja “Töid märgisüsteemide alalt” (Sign Systems Studies) 50. juubelit.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja