Veski päev vaatab Eesti keelevara digiajastul

Laupäeval, 27. juunil algusega kell 11.15 toimub Tartu ülikooli peahoones Johannes Voldemar Veski auditooriumis (139) Veski päev teemal „Eesti keelevara digiajastul”.

Kauaaegse emakeele seltsi esimehe, Tartu ülikooli professori akadeemik J.V. Veski sünniaastapäeva 27. juunil tähistab emakeele selts koostöös Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudiga igal aastal keeleküsimustele pühendatud teemapäevaga.

Seekordse J.V. Veski päeva ettekanded sisaldavad ülevaateid digitaalsest eesti keelevarast,  keelematerjali töötlemise, analüüsimise ja kasutamise vahenditest ning veebikeskkondadest.

Päeva alustab Kadri Vare ülevaatega keeleressurssidest Eesti keeleressursside keskuses ja keeletehnoloogia riikliku programmi saavutustest. Kaks järgmist ettekannet tutvustavad keelematerjali grammatilise analüüsimise vahendeid. Morfoloogilist analüsaatorit, mis määrab tekstis sõnade vorme, käsitleb Heiki-Jaan Kaalepi ettekanne „Morfoloogiline analüüs kui tehniline ülesanne”.

Kadri Muischneki ettekanne „Automaatne süntaksianalüüs ja analüsaatori veebiliides” tutvustab arendamisel olevat süntaksianalüsaatorit, mis selgitab tekstis lausestruktuure. Uut, kirjanditekste sisaldavat keelekorpust ja selle kasutusvõimalusi tutvustab Kadri Sõrmuse ja Siim Karnö ettekanne „Emakeeleõppija korpus EMMA ja mõnda, mis seal sees leida on”.

Päeva teine pool sisaldab ettekandeid Eesti keele instituudi tegevustest keeleressursside loomisel, esitamisel ja töötlemisel. Teema juhatab sisse Margit Langemetsa ettekanne „EKI keelevara ja moodne aeg”. Kristian Kankaineni ettekanne „EKI e-keelenõust” tutvustab laiale kasutajaskonnale suunatud veebiportaali.

Teemapäeva lõpetab Liis Ermuse ettekanne eesti murrete ja soome-ugri keelte helilindistuste arhiivist „EMSUKA heliarhiivi digitaalsed võimalused”.

Kell 16 asetatakse lilled J.V. Veski hauale.

Lisainfo: professor Helle Metslang, emakeele seltsi juhatuse esimees, e-post: metslang@ut.ee, tel: 5225074.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja