Ukrainlased saavad esmakordselt eesti keelt oma emakeeles õppida

Uus õppevahend, milles sisalduvad nii grammatilised teadmised kui ka temaatiline sõnastik, annab esimest korda ukrainlastele võimaluse eesti keelt õppida oma emakeeles.

Ehkki ukrainlased on Eestis suuruselt teine rahvusvähemus, ei ole neil seni olnud võimalik eesti keelt oma emakeeles õppida. „Eestlased ei õpi ilmselt ühtegi keelt soome keele kaudu, seega pole ka põhjendatud, et ukrainlased peavad seda tegema vene keele kaudu,“ selgitab üks väljaande autoritest, Lvivi Ülikooli eesti keele lektor ja Tartu Ülikooli emeriitdotsent Heinike Heinsoo. „Vajadus sellise õppevahendi järgi on olnud selge juba väga pikalt ning meil on väga hea meel, et lõpuks saame pakkuda võimalust eesti keelega otse ukraina keele vahendusel tutvuda!“

Esimene ukrainakeelne eesti keele õppevahend kannab pealkirja „Розмовляємо естонською. Räägime eesti keelt.“ ja see tutvustab eesti keele põhistruktuuri ning annab põgusa ülevaate eesti keele grammatikast ja sõnavarast. Õppevahendi eesmärk on näidata, et eesti keel polegi nii raske, ja julgustada ukrainlasi eesti keelt õppima. „See sobib kasutamiseks eesti keele õpetamiseks formaalses keeleõppes, ent samal ajal selgitab see hästi eesti keele eripärasid ka neile, kes eesti keelega igapäevaelus lihtsalt kokku puutuvad. Oleme õppevahendit välja töötades näinud, et see pakub suurt tuge ka neile, kes eesti keelt juba siin elanuna veidi tunnevad. Just neil on nüüd selle materjali abil võimalik eesti keel enda jaoks loogilisse süsteemi seada,“ tutvustab õppevahendit Heinike Heinsoo. Materjal ongi välja antud pehmekaanelisena ja A5 formaadis, et alati mugavalt kotti või taskusse mahtuda.

Õppevahendi autorid on Lvivi Ülikooli eesti keele lektor, Tartu Ülikooli emeriitdotsent Heinike Heinsoo ja ECOMI strateegilise informatsiooni nõunik Maksõm Kasianczuk. Raamatu tagakaanel on Lola Liivat-Makarova 1963. aastal maalitud „Krimmi maastik“.

Lisateave: Heinike Heinsoo, Tartu Ülikooli emeriitdotsent, Lvivi Ülikooli eesti keele lektor,  56669513, heinike.heinsoo@ut.ee