Siit lehelt leiad info humanitaarteaduste doktoriõppe programmi sisseastumise kohta. Erialati võivad sisseastumistingimused- ja nõudmised olla erinevad. Lisaks tingimustele kajastame siin lehel ka parajasti kandideerimiseks avatud konkursse.
Humanitaarteaduste doktoriõppe programm koondab 22 eriala, mida koordineerivad humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna instituudid: ajaloo ja arheoloogia instituut, eesti ja üldkeeleteaduse instituut, filosoofia ja semiootika instituut, kultuuriteaduste instituut, usuteaduskond ning maailma keelte ja kultuuride kolledž.
Ülevaate doktoriõppesse kandideerimise etappidest ja vajalikest dokumentidest leiad keskselt sisseastumise lehelt.
< Tagasi doktoriõpingute lehele
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas toimub põhivastuvõtt 1. - 15. juunil.
Alates 2022/2023. õppeaastast on doktorant üldjuhul nii üliõpilane kui nooremteadur, pärast vastuvõtuotsust sõlmitakse temaga tööleping. Erandlikel juhtudel toimub konkurss õppekohtadele ilma nooremteaduri töölepinguta. Õppekoha tingimused on täpsustatud konkursiinfos. Loe lähemalt doktorandi staatuse ja rahastuse kohta.
Enne humanitaarteaduste doktoriõppe programmile kandideerimist on tungivalt soovitatav leida potentsiaalne juhendaja. Juhendaja leidmiseks pöördu kontaktisiku poole või külasta vastava struktuuriüksuse kodulehte.
Ajalugu, arheoloogia, kunstiajalugu Janet Laidla (janet.laidla@ut.ee)
Keeleteadus, fennougristika Ann Veismann (ann.veismann@ut.ee)
Semiootika ja kultuuriteooria https://filsem.ut.ee/et/sisu/semiootika-osakonna-akadeemiline-personal
Eesti kirjandus, võrdlev kirjandusteadus, teatriteadus, folkloristika, etnoloogia Kristin Kuutma (kristin.kuutma@ut.ee)
Inglise keel ja kirjandus, prantsuse keel ja kirjandus, hispaania keel ja kirjandus, saksa keel ja kirjandus, skandinavistika, klassikaline filoloogia, vene keel ja kirjandus, tõlketeadus Raili Marling (raili.marling@ut.ee)
Religiooniuuringud ja teoloogia https://ut.ee/et/usuteaduskond
Doktoritöö kavandi ja intervjuu maksimaalne võimalik punktisumma on 100 punkti, millest kumbki vastuvõtutingimus annab kuni 50 punkti. Intervjuule lubatakse kandidaadid, kelle doktoritöö kavandit hinnati vähemalt 70 protsendiga võimalikust punktide hulgast (ehk 35 punktiga). Vastuvõtutingimusi ei täida üliõpilaskandidaat, kelle kummagi vastuvõtutingimuse hindamise tulemus on vähem kui 70 protsenti võimalikust punktide hulgast (ehk alla 35 punkti).
Nõuded doktoritöö kavandi sisule ja vormile ning hindamiskrieteeriumid võivad erialati erineda. Siit leiad kõikide programmi erialade tingimused ning ka kontakti, kelle poole pöörduda küsimustega.
Doktoritöö kavandi (3-5 lk) struktuuri elementideks on:
Kavandi hindamisel arvestatakse teema aktuaalsust ning CV-d kasutatakse kandidaadi eelduste hindamiseks.
Doktoritöö kavandi ja selle teostatavuse hindamise kriteeriumid:
Kandidaadi curriculum vitae alusel arvestatakse:
Intervjuul hinnatakse:
Eriala esindaja: Janet Laidla, janet.laidla@ut.ee.
Doktoritöö kavand (kuni 3 lk) peab sisaldama:
Kavandit hinnatakse lähtudes selle teaduslikust kvaliteedist, mh hinnatakse kuivõrd ja kas:
Intervjuu:
Doktoritöö kavandi kaitsmine viiakse läbi vestluse vormis. Kandidaat tutvustab doktoritöö kavandit ja vastab vastuvõtukomisjoni liikmete küsimustele. Kavandi kaitsmise hinnangu kujunemisel võetakse arvesse:
Doktoritöö kavandi teostatavuse hindamisel võetakse arvesse:
Eriala esindaja: Ann Veismann, ann.veismann@ut.ee.
Doktoritöö kavand (3–5 lehekülge + viited)
Doktoritöö kavandit hinnatakse järgnevate kriteeriumite alusel:
Kirjatöö näidis
Kandidaadi CV peab sisaldama teadustööde loetelu. Filosoofia eriala doktoriõppesse kandideerides on tungivalt soovituslik, et kandidaat lisaks oma CV-le kirjatöö näidise, millega arvestatakse kavandi hindamisel. Kirjatöö näidise pikkus peaks vastama tüüpilise filosoofiaajakirja artikli pikkusele selles valdkonnas, milles kandidaat soovib oma doktoritööd kirjutada (kuid kindlasti mitte pikem kui 50 lehekülge).
Kirjatöö näidise puhul arvestatakse järgmisi kriteeriume:
Intervjuud hinnatakse järgmiste kriteeriumite põhjal:
Eriala esindaja: Alexander Stewart Davies, alexander.stewart.davies@ut.ee.
Doktoritöö kavandis kirjeldatakse:
Intervjuus selgitatakse:
Eriala esindaja: Alexander Stewart Davies, alexander.stewart.davies@ut.ee.
Doktoritöö kavandi (5000-9000 tähemärki) struktuuri elementideks on:
Doktoritöö kavandi teostatavuse hindamisel võetakse arvesse:
Intervjuu toimub suulise vestlusena eriala aktuaalsetest probleemidest lähtuvalt doktoritöö kavandist.
Kandidaadi hindamisel võetakse arvesse:
Eriala esindaja: Kristin Kuutma, kristin.kuutma@ut.ee.
Doktoritöö kavand (3-5 lk) sõnastab selge uurimisküsimuse, põhjendab selle relevantsust ja päevakajalisust uurimisvaldkonnas, tutvustab plaanitavat andmestikku (sh selle kogumise põhimõtteid) ja peamisi sekundaarallikaid ning uurimisküsimuse lahendamiseks valitud metoodikat.
Nõuded doktoritöö kavandile:
Kavand viitab varasemale uurimistöö kogemusele (magistritöö, teaduslikud ettekanded, publikatsioonid) ning võimalikele eelkokkulepetele juhendamise kohta.
Doktoritöö kavandit hinnatakse kolmest põhikriteeriumist lähtudes:
Need on olulised ka intervjuu hindamisel, kus tulevad lisaks sellele arvesse ka kandidaadi motiveeritus ja senine õppimis‐ ja töökogemus.
Intervjuu koosneb kandidaadi esinemisest 10-minutilise ettekandega komisjoni ees ning diskussioonist eriala aktuaalsetel probleemidel lähtuvalt doktoritöö kavandist.
Intervjuu aluseks on on avaldusega koos esitatud CV, mis näitab kandidaadi hariduslikku tausta ja ettevalmistust iseseisvaks teadustööks. Intervjuul hinnatakse ka kandidaadi motivatsiooni eriala õppida ja selgitatakse välja tema ootused doktoriõppele.
Punktide jaotus hindamisel:
Doktoritöö kavand max 50 p:
Sisseastumisintervjuu max 50 p:
Eriala esindaja: Raili Marling, raili.marling@ut.ee.
Doktoritöö kavandis peab olema ära toodud doktoritöö teema eesti ja inglise keeles ning originaalkeeles, kui originaalkeel on muu kui eesti või inglise keel, koos valdkondliku klassifikaatori Common European Research Classification Scheme alusel teemale määratud eriala(de)ga (kuni kolm eriala).
Doktoritöö kavand peaks sisaldama järgmist infot:
Kavandi soovitatav pikkus on kuni 5 lk (12 500 tähemärki koos tühikutega), varustatud nime, allkirja ja kuupäevaga.
Doktoritöö kavandi ja selle teostatavuse hindamisel lähtutakse järgmistest kriteeriumidest:
Kandidaadi curriculum vitae alusel arvestatakse:
Intervjuu usuteaduskonna vastuvõtukomisjoniga kestab 15 minutit. Kandidaadil on 5 minutit aega oma motiivide ja varem esitatud kavandi tutvustamiseks. Ülejäänud 10 minuti vältel esitatakse kandidaadile tema motivatsiooni ja töö kavandi kohta küsimusi. Intervjuu võib toimuda kandidaadi valikul kas eesti või inglise keeles.
Intervjuul hinnatakse:
Eriala esindaja: Urmas Nõmmik, urmas.nommik@ut.ee