Viimati uuendatud 3. augustil 2022 (info valitsuse määruse muudatuse kohta).
Tartu Ülikool on alates sõjategevuse puhkemisest Ukrainas tegelenud aktiivselt nii enda Ukraina kodanikest töötajate ja üliõpilaste abistamisega kui ka ettevalmistustega Ukrainast saabuvate põgenike vastuvõtuks.
Vaata ülevaadet, mida on otsustatud:
Ülikool vabastas Ukrainast pärit üliõpilased õppemaksust 2021/2022. õppeaasta kevadsemestril ja 2022/2023. õppeaasta sügissemestril.
Senat lõi Ukraina kodanikest üliõpilastele 2022. aastal võimaluse taotleda vajaduspõhist eritoetust.
Koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga loob ülikool tasuta lisaõppekohad Ukraina kodanikele. 2022/2023. õppeaastal on ülikool valmis looma juurde kuni 250 tasuta õppekohta Ukrainast pärit üliõpilastele. Lisaks pakub ülikool töökohti Ukrainast saabuvatele akadeemilistele töötajatele.
Eesti ülikoolid otsustasid peatada koostöö Venemaa ja Valgevene ülikoolidega. Otsus puudutab ülikoolidevahelist institutsionaalset koostööd. 2022/2023. õppeaastal ei saa kõrghariduse esimese ja teise astme õppesse kandideerida Venemaa Föderatsiooni ega Valgevene kodanik, kellel ei ole mõne Euroopa Liidu liikmesriigi elamisluba ega pikaajalist viisat või kes ei ole juba Eestis õppimas.
30. juulil jõustus Vabariigi Valitsuse määruse muudatus, mille kohaselt piiratakse Venemaa kodanike võimalust saada tähtajalist elamisluba või viisat Eestis õppimise eesmärgil. Sama määrusega on varem piiratud ka Venemaa ja Valgevene kodanike võimalus saada tähtajalist elamisluba või viisat Eestis töötamiseks või ettevõtlusega tegelemiseks. Lisateave.
Ülikoolipere Ukraina kodanikest liikmete jaoks on erakorraliste küsimuste lahendamisel esmane kontaktisik rahvusvahelise koostöö juht Kristi Kerge (+372 529 7677). Kirjalikud päringud palume saata meiliaadressile ukraina@ut.ee.
Õppetööd ja vastuvõttu puudutav teave on koondatud ülikooli ingliskeelsele veebilehele.
Tartu linna kodulehelt saab teavet nii annetusvõimaluste kui ka praktiliste juhiste kohta.
Ukrainast saabuvatel inimestel palume ametkondlikeks asjatoimetusteks pöörduda esmajoones Tartu Välismaalaste Teenuskeskuse poole.
MTÜ Ukraina Maja ühendab ukrainlaste kogukonda Tartus ja mujal Eestis ning aitab luua sidemeid kohalike ja äsja saabunud ukrainlaste vahel. MTÜ pakub ukraina kogukonnale Eestis näiteks teabetuge ning koordineerib Ukraina ja ukrainlaste toetuseks mõeldud kultuuri- ja sotsiaalalgatusi.
Ülikool pakub oma liikmetele keerulisel ajal igakülgset tuge. Nõustamisvõimalusi otsitakse juurde ja nimekiri täieneb jooksvalt.
Sõjas kannatanuid on võimalik toetada mitme algatuse kaudu.
Abi pakkumine
Eesti Pagulasabi kaudu saab toetada humanitaarabi andmist Ukrainas kohapeal.
Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi kogub spordivarustust Tartusse jõudnud sõjapõgenikele, et treeningud puuduvate riiete või jalatsite tõttu tegemata ei jääks.
Kodanikualgatusena ja humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna töötajate kaasabil on loodud avalik Facebooki grupp „Aitan kaitsta ‒ teeme koos varjevõrke“. Ettevõtmise põhieesmärk on korraldada üleriigilised talgud, et valmistada Ukraina relvajõududele maskeerimisvõrke.
Annetuste tegemine
Tartu Ülikooli stipendiumifondi saab teha (püsi)annetuse Ukraina üliõpilaste toetuseks.
Lehel ukrainaheaks.ee saab teha annetuse ukrainlaste abistamiseks.
Lehel Come Back Alive saab toetada Ukraina sõjaväge.
Lehe Voices of Children kaudu saab toetada sõjas kannatanud lapsi.
Tartu Ülikooli akadeemilistele positsioonidele kandideerida soovijatel palume kirjutada ukraina@ut.ee.
Vaata lisaks:
Toimunud
Jälgi ajakohast infot julgeolekuolukorra kohta ka Välisministeeriumi kodulehelt. Ukraina inimeste aitamise sooviga saab helistada riigiinfo telefonile 1247.
Meediapäringud palume saata meiliaadressile avalik@ut.ee.