Breadcrumb
Breadcrumb
Teadus
Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkond on suurim, mitmekülgseim ja rahvusvaheliselt kõige tunnustatum humanitaarteaduste uurimiskeskus Eestis.
-
Ajaloo ja arheoloogia instituudis uuritakse meie maa ajalugu kõige vanematest aegadest kuni lähiminevikuni.
-
Eesti ja üldkeeleteaduse instituudis on tähelepanu all eesti ja teised soome-ugri keeled, samuti üldkeeleteadus, foneetika ja arvutilingvistika.
-
Filosoofia ja semiootika instituudis tegeletakse nii teoreetilise kui ka praktilise filosoofiaga, eetikaga ja märgisüsteemide üldküsimustega.
-
Kultuuriteaduste instituudis õpivad ja töötavad etnoloogid, kirjanduse- ja rahvaluule uurijad ning kunstiteadlased.
-
Maailma keelte ja kultuuride instituudis õpetatakse ja uuritakse paljusid indoeuroopa keeli, kultuure ja kirjandusi ning tõlketeadust.
-
Usuteaduskonnas tegeletakse religiooniuuringutega ning õpitakse kristlikku teoloogiat.
-
Viljandi kultuuriakadeemia ühendab pärimuse ja tänapäeva, rahvuslikkuse ja rahvusvahelisuse, teadus- ja kunstiloome, teooria ja praktilised lahendused. Õppida saab etenduskunste, kultuurharidust, muusikat ja rahvuslikku käsitööd.
[...] probleemide lahendamine nõuab humanitaar- ja sotsiaalteaduste panust. See tähendab inimese käsitlemist mitte ainuüksi bioloogilise, füüsikalise ja keemilise olendina (mida ta kahtlemata samuti on), vaid mõistusliku, ühiskondliku ja kultuurilise olendina. Just seda õpetavad meile "pehmed teadused", mille objektiks on inimene ja tema mõttemaailm ajaloolises arengus ning kultuurilises mitmekesisuses. Siia juurde kuulub ka keele – eriti emakeele – kui mõtlemise instrumendi täpne ja tundlik kasutamine, mille läbi toimib ka omakeelse kultuuri säilitamine ning areng.
Paljudel meie erialadel antakse välja rahvusvahelise levikuga tippajakirju:
Sign Systems Studies
Estonian Journal of Archaeology
Muinasaja teadus
Ajalooline Ajakiri
Forschungen zur Baltischen Geschichte
Baltic Journal of Art History
Journal of Ethnology and Folkloristics
Linguistica Uralica