Šotimaalt pärit ajalooline ja poliitikateadlane Catherine Helen Gibson sattus Eestisse natuke üle kümne aasta tagasi mõnevõrra juhuslikult. Esialgu osales ta suvekoolis Lätis ning jätkas hiljem õpinguid Tartu Ülikoolis. Praegu uurib ta, kuidas suhtusid kohalikud sellesse, kui ühel hetkel muudeti Dorpat Jurjeviks.
6.–31. jaanuarini toimub Tartu Ülikoolis esimest korda digikoristuskuu. Ülikool kutsub iga nädal pühendama vähemalt 30 minutit oma digiprügist vabanemisele, et teha korda oma isiklik või üksuse digiruum.
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond pakub kevadsemestriks suurt hulka vabaaineid, millele on oodatud nii meie enda tudengid kui ka kõik teised Tartu Ülikooli üliõpilased.
2024. aasta Marju Lepajõe mälestusfondi stipendiumi pälvis usuteaduskonna doktorant Kristin Klaus, kelle eesmärk on lõpuni tõlkida Aleksandria Philoni vanakreekakeelne teos „Esimese Moosese raamatu allegooriline tõlgendus“.
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed kutsub kõiki huvilisi loodusluuleõhtule, kus esinevad võrukeelsed luuletajad Häniläne ja Ere Kürsa. Õdus ja inspireeriv sündmus toimub 22. jaanuaril kell 18 Tartu Ülikooli botaanikaaias Lai 40 majas.
14. jaanuaril andis metropoliit Stefanus kirikuloo kaasprofessor Priit Rohtmetsale üle Püha Platoni III järgu ordeni, et tunnustada Rohtmetsa tema pikaajalise töö eest Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku heaks.
30. ja 31. jaanuaril 2025 toimub Tartu Ülikoolis (Jakobi 2, Tartu) kahepäevane teaduseetika teemaline intensiivseminar kõikide valdkondade doktorantidele. Töötuba toimub inglise keeles ja osalemise eest on võimalik saada 1 EAP.
2024/2025. õppeaastal on vabade kunstide professoriks laulja, pianist ja helilooja Kadri Voorand, kes räägib loomingust ja loovusest väga erakordsel moel. Tema kevadine aine "Kuidas sünnib elumuutev looming ja mis minul sellest võita on? Praktiline kursus." (HVKU.00.011) kutsub osalejaid avastama oma loomingulist potentsiaali ja seda, kuidas igaühes meist on peidus võime loovuse abil oma elu muuta.
21. jaanuaril kell 16.15 kaitseb Toivo Kikkas doktoritööd „Eesti sõjameeste motivatsioon rahvaväes ja punaarmee Eesti rahvuslikes väeosades 1918-1920“ („Motivation of Estonian soldiers in the National Army of Estonia and in the Estonian national units of the Red Army 1918–1920“).
Selle aasta viimases infokirjas on juttu tulevikust – kuidas kujundada seda vastutustundlikult ja mida saaksime õppida minevikust, et kobarprobleemidele lahendusi otsides neid juurde ei tekiks?
29.–31. jaanuarini toimub üheksas ettevõtlusfestival Startup Day. Tartu Ülikool esitleb demoalal oma ettevõtlusväljundiga teadustegevust, arutleb pealaval süvatehnoloogia äristamisega seotud müütide üle ning juhib ja korraldab nii seminare kui ka kõrvalüritusi.
13. jaanuaril kell 16.00 kaitseb Antonina Martynenko vene kirjanduse erialal doktoritööd „Традиции и инновации в русской поэзии второй половины 1830-х гг.: количественное исследование“ („Traditsioonid ja uuendused 1830. aastate teise poole vene luules: kvantitatiivne uurimus“).
Ilmus ajakirja Methis. Studia Humaniora Estonica sügisnumber (nr 34, 2024), mis on pühendatud TÜ filosoofia ajaloo professori Ülo Matjuse (1942–2023) mälestusele ning veebis kõigile kättesaadav. Erinumber „Fenomenoloogia ja kirjandus“ võtab vaatluse alla fenomenoloogia ja selle seose kirjanduse ning keelega. Erinumbri koostasid ja toimetasid filosoofia teadurid Karin Kustassoo ja Jaanus Sooväli.
CV Keskuse korraldatud uuringus osalenud valisid Tartu Ülikooli kõige ihaldusväärsemaks tööandjaks haridussektoris. Teisel kohal oli Tallinna Tehnikaülikool ja kolmandal Tallinna Ülikool.