Autor:
Andres Tennus

Elo Süld kõneles KuKu raadios Hamasist ja džihaadist

Aasia Keskuse juhataja ja usuteaduskonna islamistika lektor Elo Süld kõneles KuKu raadio hommikusaates džihaadist. Arutelu kese oli Hamasi tegevus, ent pühasõja nähtuse mõistmiseks vesteldi nii selle ajaloolisest tähendusest kui tõlgendusviisidest. Mida vestlusest kaasa võtta? 

  • Mis on džihaad ajaloolises mõttes? Kuidas tõlgendatakse seda tänapäeval? 

Džihaad pole alati võitlus uskmatuse, vaid ka võitlust moslemite vastu, kes pole õigel teel. Kõik moslemid ei pea püha sõda pidama. Teoloogiliselt peaks kogukond seda pidama, aga indiviidi tasandil vaid selleks sobivad liikmed. Püha sõda ei tohi ellu viia vaeste, orbude, laste, naiste vastu. Näiteks, linnu ei tohi põletada. Küll on aga väidetava džihaadi nimel tapetud lapsi ja tehtud tegusid, mis ajaloolises kontekstis ja Koraani järgi selle alla ei tohiks kuuluda.  

  • Mida tähendab džihaad Hamasi ja Iisraeli sõja kontekstis? 

Palestiinas on kindlasti neid, kes näevad, et Hamasi võitlus on džihaad. Samal ajal on ka neid, kes seda nii ei taju. Vastupidi, nad näevad, et see on vägivald, see on kuritegu. 

  • Millistel viisidel džihaadi tõlgendatakse? 

Džihaad on kui vahend, mida saab ja ajalooliselt ongi tõlgendatud vastavalt olukorrale ja eesmärkidele. Igas kohas, kus moslemid ei valitse, ei saa šariaadi järgi elada, võib džihaadi teostada. Kutsuda inimesi islami usku ja selle reeglite järgi elama.  

Kuna Gazas on levinuim religioon islam ja n-ö kehtivad islamiga seotud reeglid, siis tegelikult teoloogiliselt pole seal vaja džihaadi teostada. Praegu toimuv on poliitiline konflikt. Terroriorganisatsioon on astunud teatud sammud, et õigusi, tähelepanu ja võimu endale haarata.  

Oluline on ka märkida, et Gazas toimuv pole ainulaadne. Konflikte, kus kasutatakse lapsi-naisi inimkilbina, on kahjuks ka mujal islamimaailmas, olgu see Süüria või Jeemen.  

  • Mis on nn inimkilpide kasutamise ja džihaadiga seotud põhimõtete järgimise seos? 

Nähakse, et need, kes on džihaadi teel hukka saanud, saavad paradiisi. Samal ajal on väga palju moslemeid, kes on selle põhimõtte vastu. Nähakse, et süütute inimeste tapmine on vale ja karistatav ning ei vii paradiisi. Oluline aspekt on ka see, et neil, keda kasutatakse inimkilbina, pole valikut mitte olla inimkilp.  

Kuula intervjuud järgi siit: https://kuku.pleier.ee/podcast/hommikuraadio-romi-ja-kristjaniga/163403 

 

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Kevadine pilt Tahkuna loodusest

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota

TÜ vaimse tervise konverents „Tööheaolu – mis ja kelle asi?“

Vaimse tervise konverentsil kõneldi tööheaolust