Autor:
Jassu Hertsmann

Kadri Simm valiti praktilise eetika professoriks

25. oktoobril 2024 valis Tartu Ülikooli senat senise praktilise filosoofia kaasprofessori Kadri Simmi praktilise eetika professoriks. Tegu on uue professuuriga, mida eristab praktilisest filosoofiast ja teoreetilisest eetikast nii fookus kui süsteemne valdkondade vahelisus, eriti seotus sotsiaalteaduslike uurimismeetoditega ning rakenduslikkus. Viimaste aastakümnetega on nõudlus selle valdkonna ekspertiisi järele kasvanud hüppeliselt nii ülikooli sees kui ühiskonnas laiemalt.

Kadri Simmi teadus- ning õppetöö on tugevalt seotud moraali- ja poliitikafilosoofia teemadega. Eriti köidavad teda õigluse teemad ning erinevad rakenduseetika küsimused, mh bioeetikasse puutuv - uute tehnoloogiate eetilistest aspektidest kuni traditsioonilisemate teemadeni meditsiinieetikas nagu näiteks eutanaasia. Samuti on tema fookuses teaduseetika, ta juhtis Eesti esimest riiklikku teaduseetika uuringut, töötab ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teaduseetika nõustajana ning juhib hetkel valdkondade vahelist Euroopa Komisjoni poolt rahastatavat teaduseetika edendamise projekti „Mädaõuntest kaugemale: käitumuslikud ning tõenduspõhised lähenemised teaduseetika edendamiseks Euroopas“ (akronüüm BEYOND).

Kadri Simm õpetab regulaarselt üldisi kursusi poliitikafilosoofias, teaduseetikas ja moraalifilosoofias, samuti kitsama suunitlusega aineid, nagu „Bioeetika“, „Õiglus“, „Võrdsus“, ning juhendab kõikide õppeastmete tudengeid. 2019. aastal valisid tudengid ta filosoofia ja semiootika instituudi parimaks filosoofia õppejõuks. Kadri Simm toob välja: „Aastaid eetikaõpetamist on ainult suurendanud minu huvi selle vastu, mis sorti otsused on eetikaotsused ning mida täpselt eetikaõpetamine saavutama peaks.“

Ta on pidanud oluliseks ka teaduse populariseerimist, kirjutades eetika teemadel artikleid meedias ning esinedes teles ja raadios. Tema koostatud on eelmine aasta veebis ilmunud ja septembris 2024 trükivalgust näinud õpik „Praktilise eetika käsiraamat“, mis tunnistati 2023. aasta parimaks eestikeelseks õpikuks. Raamat katab mitmeid olulisi eetika valdkondi ja debatte ning selle kirjutamisel on peetud silmas eelkõige gümnasiste ja kõrgkooli esimeste kursuste tudengeid, kuid see sobib väga hästi sissejuhatavaks käsiraamatuks eri valdkondade inimestele, keda eetika teemad kõnetavad ja huvitavad.

Kadri Simm on ka TÜ Kliinikumi kliinilise eetika komitee liige ning rahvusvahelise teadusajakirja BMC Medical Ethics toimetaja. 2022. aastal valiti ta portaali AcademiaNet, mis tõstab üleilmselt esile edukaid naisteadlasi ja suurendab nende rahvusvahelist tuntust. 2022–2023 töötas ta Fulbrighti stipendiaadina külalisteadurina USA Riikliku Terviseinstituudi bioeetika osakonnas. 2023. aastal tunnustati tema tööd ka Tartu Ülikooli aumärgiga.

Praktilise eetika professorina on tema ülesandeks lisaks juba väljakujunenud fookusteemadele arendada välja uued valdkonnad, kus ekspertsust seni napib, kuid ühiskondlik vajadus on suur, nagu keskkonnaeetika, andme-eetika ja tehisintellekti eetika. Tema professuur algab 1. jaanuarist 2025. Lisalugemist Kadri Simmist leiab ülikooli ajakirja 2023. aasta novembri numbrist

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tiksu advendikalender

Vaata, kelleks ülikooli maskott Tiksu jõuluootuse ajal kehastus

Doktoritöö

Antonina Martynenko kaitseb doktoritööd „Традиции и инновации в русской поэзии второй половины 1830-х гг.: количественное исследование“

Methise nr 34 esikaas kahekordselt

Ilmus Methise fenomenoloogia ja kirjanduse erinumber