Teema: teadus

RAAMATUSALONG „Mõistmise sfäär“ — dialoogid vabal ajal
Kutsume semiootika huvilisi 22. aprillil kell 17 raamatusalongi Jakobi 2-336, kus Kalevi Kull ja Ekaterina Velmezova räägivad oma raamatust „Sphere of Understanding: Tartu Dialogues with Semioticians“.
„Ihu tahtmine“ või „lihahimu“? Rahel Toomik räägib „Plekktrummis“ Piibli tõlkimisest
ETV kultuurisaate „Plekktrumm“ viimane osa oli pühendatud „raamatute raamatule“ – Piiblile. Saates oli külas Tartu Ülikooli usuteaduskonna teoloogia nooremteadur Rahel Toomik, kellega Joonas Hellerma vestles äsja alanud piiblitõlkeprojektist, selle keelelisest ja kultuurilisest tähendusest ning Toomiku teekonnast piiblitõlkijaks saamisel.
Eesti Rahva Muuseumi Oskar Kallase stipendiumi pälvis professor Ene Kõresaar
Ene Kõresaar on etnoloog, elulugude ning sotsiaalse ja kultuurimälu uurija, kelle teadustöö on keskendunud teise maailmasõja ja laiemalt ühiskondlike konfliktide, riikliku vägivalla ja repressioonide järelmõjudele individuaalsete, sotsiaalsete, kultuuriliste ja poliitiliste mäletamisprotsesside kokkupuutes.
14. aprill 2025 teadustunnustamine
Osale kodanikuteaduse ja avatud haridusressursside töötoas 15. aprillil
15. aprillil kell 11.00 toimub viimane MEDALi töötuba avatud teaduse teemal, mis keskendub sel korral kodanikuteadusele ja avatud haridusressurssidele.
Doktoritöö: Eesti hädaabikõnesid venitab tihti tants asukoha ümber
Eesti hädaabikõnedes tekib enim segadust asukoha määramisel. Näiteks näeb helistaja ümbrust ruumiliselt, päästekorraldaja aga kahemõõtmelisel kaardil, osutab Tartu Ülikooli doktoritöö.
11. aprill 2025 teadusühiskonnale
Religioon, tervis ja loodus – sarjas „Mitut usku Eesti“ ilmus kaks uut kogumikku
Tartu Ülikooli kirjastuselt on ilmunud kaks uut köidet kogumikusarjas „Mitut usku Eesti“. Sarja kuues raamat „Mitut usku Eesti VI. Tervis“ keskendub tervise, religiooni ja uskumuste kokkupuutepunktidele, seitsmes köide „Mitut usku Eesti VII. Loodus“ aga looduse ja religioossuse seostele.
Amir Vasheghanifarahani kaitseb doktoritööd „Poetical Features of the Peshitta Psalter: A Comparative Study of the Hebrew and Syriac Psalms“
28. aprillil kell 16.15 kaitseb Amir Vasheghanifarahani religiooniuuringute erialal doktoritööd „Poetical Features of the Peshitta Psalter: A Comparative Study of the Hebrew and Syriac Psalms“ („Pešitta psalmide poeetilised tunnusjooned: heebrea ja süüria psalmide võrdlev analüüs“).
07. aprill 2025 teadusühiskonnale
Psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihman räägib oma inauguratsiooniloengul, kuidas lapsed omandavad eesti keelt ja muid keeli
29. aprillil kell 16.15 peab psühholingvistika professor Virve-Anneli Vihman ülikooli muuseumi valges saalis inauguratsiooniloengu „Keelemängu aabits. Kuidas lapsed omandavad eesti keelt ja muid keeli“.
01. aprill 2025 teadus
Selgunud on ajalookirjanduse aastapreemia nominendid
Selgunud on ajalookirjanduse aastapreemia nominendid
28. märts 2025 teadustunnustamine
Kaarel Piirimäe räägib ühe Stockholmi diplomaatilise ad hoc-grupi mõjust Eesti taasühinemisele rahvusvahelise ühiskonnaga
Kaarel Piirimäe räägib Stockholmi ad hoc-grupist ja Eesti taasühinemine rahvusvahelise ühiskonnaga 1991–1994