Eva Saar

Eesti ja üldkeeleteaduse instituudis saab näha Mari Hiiemäe näitust „Kalameeste jutud“

Jakobi 2 õppehoone IV korrusel, soome-ugri tiivas rõõmustab alates 16. jaanuarist kõigi huviliste hinge ja silma Mari Hiiemäe näitus „Kalameeste jutud“.

Näitus tutvustab Eestimaa rikkalikku kalafaunat, mis on paberile saanud Mall Hiiemäe raamatu „Väike kalaraamat rahvapärimusest“ (2021) tarbeks. Valikus on nii Läänemeres elutsevaid kalu kui ka sisevete elanikke: suuri, väikeseid ja päris pisitillukesi. Osa kalu on tavalisemad ja tuntumad, nagu forell või ahven, teised vähemtuntud, näiteks luukarits või nurg.

Neile kalahuvilisele, kel on kombeks oma vaba aega kalapüügiga sisustada ning kel kohalikud kalaliigid seetõttu nägupidi lausa tuttavaks on saanud, pakub kalapiltide vaatamine rõõmsat äratundmist. Vaatajale, kes kaladega varasemalt suuremat kokku puutunud pole, võiks näitus aga huvi pakkuda kasvõi õppematerjalina – Eesti vete mitmekesise kalamaailmaga esmatutvuse loomiseks on näitusel väljas pildid 34 erinevast kalaliigist.

Kalapiltide autor Mari Hiiemäe on Tartust pärit vabakutseline kunstnik, TÜ eesti- ja soome-ugri keeleteaduse eriala vilistlane, lõpetanud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis skulptuuri eriala. Ta on osalenud näitustel nii Eesti pea kõigis suuremates linnades kui ka väljaspool Eestit ning erialastel sümpoosionitel Eestis, Norras, Kanadas, USA-s, Iirimaal, Soomes, Rootsis, Šveitsis ja Islandil.

Oma inspiratsiooniallikaid kirjeldab Mari Hiiemäe nii: „Mind inspireerib jää ja päike ja õhinas olemine ja inimesed, kes naeravad südamest ja sooja mulla lõhn ja apelsinid ja vesi ja suured peeglid ja hiirekõrvus puud ja sõnajalad ja see, kui keegi ütleb, et miski on päriselt ilus. Ja üht-teist veel.“

Näituse tõi Tartusse TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskus. Näitus jääb avatuks 31. märtsini.

#kultuur #õppimine
4avastajaDraamat - Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

Tartu Uues Teatris etendub kultuuriakadeemia tudengite lavastus "4avastajaDraamat"

#kestlikkus #kultuur #ühiskonnale