Andero Kalju

Kestlik areng läbi kultuuripärandi prisma

Intensiivseminar doktorantidele ja magistrantidele (inglise keeles)

Aeg: 27. september 2024, 10.00–18.00
Koht: Jakobi 2-114, Tartu
Registreerumise tähtaeg: 22. september
Registreeri SIIN

Seminaris saab osaleda 15 üliõpilast registreerumise järjekorras.

Interdistsiplinaarse seminari keskmes on kultuuri(pärandi) roll jätkusuutlikus arengus ja sellega seotud ühiskondlikud väljakutsed.

• Uurime nende kahe poliitikavaldkonna põimumise teoreetilisi ja praktilisi tagajärgi.
  • Vaatleme kompleksset välja, mis tekib pärandipoliitika kokkupuutel keskkonnaalase, sotsiaalse ja majandusliku jätkusuutlikkuse eesmärkidega.
  • Analüüsime (uusi) funktsioone, mida ühiskonnad omistavad kultuuripärandile ajastul, mil tulevik tundub muutuvat üha ähvardavamaks.

Kultuuripärand on üks kategooriaid, mis kujundab tänapäeva ühiskonda laiemalt ja tähistab käimasolevaid pöördeid – ning on uurimisteemana interdistsiplinaarne. Tegemist on kultuuripoliitilise määratlusega, mille kasutamine eri kontekstides peaks tavaarusaama kohaselt toetama näiteks kultuurilist mitmekesisust, vähemusi ja põlisrahvaid – seeläbi ka kestlikku arengut. Vähe tähelepanu on saanud see, kuidas pärandirežiimid seda kõike hoopis piirata ja pärssida võivad.

Lisaks loengutele ja aruteludele on seminari kavas ka praktiline töötuba.

Lektorid

Kõik külalislektorid tegelevad elava pärandi (ehk vaimse kultuuripärandi) kontseptsiooni ja selle laiema kontekstiga, mis tuleneb UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioonist. Nad on korraga nii teadlased kui ka aktiivsed osalised analüüsitavates protsessides.

Chiara Bortolotto
Jorijn Neyrinck
Marc Jacobs
Stavroula Pipyrou

Chiara Bortolotto

Jorijn Neyrinck

Marc Jacobs

Stavroula Pipyrou

Sihtrühm

Doktorandid ja magistrandid, kelle uurimisteema puudutab valdkondi nagu

• kultuuripärand (nii vaimne kui ka aineline),
  • mälutemaatika ja mäluasutused,
  • mineviku mõtestamine nüüdisajas,
  • kultuuripoliitika,
  • kestlik areng,
  • rahvusvahelised suhted,
  • kultuuriline mitmekesisus,
  • kogukonnad,
  • suhe looduskeskkonnaga,
  • linna- ja maaelu,
  • vähemused,
  • turism ja teised kultuuripärandiga seotud elatusallikad.

Seminari eesmärgid

• Arutleda valdkonna üle interdistsiplinaarselt.
  • Laiendada osalevate doktorantide jaoks nende endi uurimisteema perspektiivi.
  • Süvendada nii teoreetilise arutlemise kui ka teemakäsitlusega seotud ülekantavaid oskusi.
  • Anda töötoa vormis praktilisi oskusi. Töötoa täpne suunitlus oleneb registreerunud doktorantide uurimisteemadest.

Seminari korraldavad vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetool ning Eesti doktorikooli huminaarteaduste ja kunstide haru.

Projekti "Ülikoolide koostöö doktoriõppe edendamisel“ (2021-2027.4.04.24-0003) kaasrahastab Euroopa Liit.