Autor:
Kristel Kajak, Signe Värv

Tartu Ülikool aitab ka edaspidi Ukrainat kaitsta ja ootab liituma uusi vabatahtlikke 

Tartu Ülikool on Eesti ainus kõrgkool ja haridusasutus, kus on valmistatud kamuflaažvõrke ja kiivrikatteid järjepidevalt varsti juba kaks aastat. Meie õppehoonetes punutud varjevõrgud ja kiivrikatted moodustavad MTÜ Aitan Kaitsta toodangust koguni 20%. Ka sel aastal ootame punujaid liituma. Samuti kutsume appi vabatahtlikke, kes aitaksid kududa viimasteks talvekuudeks sõduritele sokke. 

MTÜ Aitan Kaitsta lugu 

Kui 2022. aasta märtsis kuulis toonane Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi töötaja Jaana Ratas oma Läti tuttavatelt esimest korda varjevõrkude tegemisest, ei osanud ta ilmselt arvata, et tema ja moekunstnik Anu Lensmendi loodud kodanikualgatusest kujuneb ettearvamatu pikkusega ettevõtmine. Ukraina sõda kestab endiselt. 

Üle-eestiline varjevõrkude valmistamise aktsioon Aitan Kaitsta sündis kolmandal sõjanädalal vajadusest ja soovist aidata Ukraina kaitsjaid. Nüüdseks korraldab MTÜ Aitan Kaitsta tuhandete inimeste abiga kaitsetoodete valmistamist Ukrainale ja ka Kaitseliidule. 

Tartu Ülikooli ja vabatahtlike panus

Varjevõrke on aidanud punuda nii TÜ üliõpilased kui ka töötajad, kuid enamasti löövad kaasa ülikoolivälised inimesed, sealhulgas Ukraina sõjapõgenikud. Varjevõrkude tegemine on lihtne, kuid hea võrgu tegemine nõuab aega, kannatlikkust ja vajab eelteadmisi. Töö siiski konti ei murra ja sellega saavad hakkama ka algajad. 

Kamuflaažvõrkude valmistamiseks on vaja ruume, kus inimesed saaksid koos käia ning hoida valmivate varjevõrkude jaoks vajalikku materjali: mõrralinu, tekstiilmaterjali, võrguraame ja muud kaasaminevat kraami, näiteks sooje sokke ja maiustusi. Ülikooli tugi – nii ruumide kasutamise võimalus kui ka mõistvad kolleegid – on olnud väga väärtuslik ja jätkub loodetavasti sõja lõpuni. Eriti tänulikud oleme ajaloo ja arheoloogia, genoomika ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudile. 

31. detsembri 2023. aasta seisuga on Eesti vabatahtlikud varjevõrkude punujad MTÜ Aitan Kaitsta egiidi all valmistanud Ukraina relvajõududele saatmiseks 35 400 m2 varjevõrke. Selline kogus võimaldaks katta üheksa Tallinna Vabaduse väljakut. Lisaks on punutud sõduritele 2377 kiivrikatet.1

Tartu Ülikoolis on seejuures valmistatud 21 kuu jooksul märkimisväärsed 7110 m2 varjevõrke ja 583 kiivrikatet, mis on kogutoodangust 20%. 

Kuidas saan aidata? 

Praegused punujad kutsuvad alanud aastal liituma uusi vabatahtlikke, teiste hulgas kirglikke kudujaid. Sõduritele sokkide kudumiseks vajalik villane lõng on kohapeal olemas. 

Varjevõrke saab Tartu Ülikoolis punuda 

– Omicumis (Riia 23b/2) igal tööpäeval kl 9–17 (võimalik jääda ka kauemaks), kontaktisik Signe Värv (signe.varv@ut.ee); 

– Philosophicumis (Jakobi 2) kolmapäeviti kl 16–20, kontaktisikud Kristel Kajak (kristel.kajak@ut.ee) ja Kristiina Johanson (kristiina.johanson@ut.ee).

Jakobi 2 fuajees ja Omicumi aatriumis asuvad ka kogumiskastid, kuhu saab viia hoonete lahtiolekuaegadel 

– punumiseks sobivaid tekstiilmaterjale ja riideid: ühevärvilist voodipesu, õhukesi puuvillaseid riideid, triiksärke ja kangajääke (eelistatud militaarvärvid); 

– riidevärve nii puuvillasele, villasele kui sünteetilisele materjalile; 

– küünlajääke kaevikuküünalde tegemiseks; 

– akupankasid, mida kasutatakse elektrisoojendusega vestides. Kui ostad endale uue akupanga, võid tuua oma vana meile. 

Tartus punutakse varjevõrke ka Meeste Kojas (Anne 46a) esmaspäeviti kl 17–21. Kontaktisik on Küllike Pihkva (kyllike.pihkva@gmail.com) ja rohkem infot leiab Facebooki lehelt.  


1 Facebooki leht Aitan Kaitsta, Ester Kannelmäe 31. detsembri 2023. aasta postitus.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest

ÜAM F 292_83F_TÜ ajalooteaduskonna tsiviilkaitsealane õppus Sangastes. Vilma Trummal ülastekimbuga.

"Vilma Trummal 100" näituse avamine ja arheoloogia kõrgkooliõpiku esitlus

Kirivöö (ERM 400)

Avalikul veebiseminaril arutletakse traditsiooniliste looduslike värvide jätkusuutliku kasutamise üle tuleviku tekstiilitööstuses