Teema: ühiskonnale

Aita välja valida kõige paremini eesti keelt oskav tehisaru
Eesti teadlased on loonud tehisaru baromeetri, kus igaüks saab võrrelda keelemudelite vastuseid ja hinnata mudelite eesti keele oskust. Kõik on oodatud baromeetrit katsetama aadressil baromeeter.ai. Teadlaste soov on koguda juuni lõpuks vähemalt 50 000 võrdlust.
06. mai 2025 teadusühiskonnale
F. J. Wiedemanni keelepäeval esineb keeleauhinna laureaat Tiit Hennoste
F. J. Wiedemanni keelepäeval tunnustatakse tänavust keeleauhinna laureaati – Tiit Hennostet, kes pälvis auhinna pühendunud töö eest eesti keele, kirjanduse ja ajakirjanduse uurimisel ning õpetamisel. F. J. Wiedemanni keelepäev toimub reedel, 16. mail 2025 Väike-Maarjas.
Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab kirjanik Viivi Luik
Järgmisel õppeaastal astub vabade kunstide professori ametisse luuletaja, lastekirjanik ja prosaist Viivi Luik, kes keskendub oma loengukursusel ajastuomaste inimtüüpide kujutamisele kirjanduses. 13. mail annab talle TÜ muuseumi valges saalis ameti üle senine professor Kadri Voorand.
Ukraina arvamusliidri ja filosoofi Volodõmõr Jermolenko avalik loeng sõja mõjust inimlikkusele
28. mail kell 16.15–17.45 peab tuntud Ukraina filosoof, kirjanik ja ajakirjanik ning kultuurikriitik Volodõmõr Jermolenko Tartu Ülikooli peahoones (Ülikooli 18–128) avaliku loengu, millele järgneb Tartu Ülikooli poliitilise filosoofia kaasprofessori Siobhan Kattago kommentaar ja küsimused ning avalik arutelu. Loeng käsitleb, kuidas sõjakogemused muudavad ja kujundavad meie arusaamu inimolemuse eksistentsiaalsetest küsimustest.
Juhan Saharov räägib väikeriikide tarkusest Eesti ja Sloveenia koostöö näitel 1980ndatel
Juhan Saharov räägib väikeriikide tarkusest Eesti ja Sloveenia koostöö näitel 1980ndatel.
Igor Ahmedov kaitseb doktoritööd „Kierkegaardian Theology of Education“
2. juunil kell 16.15 kaitseb Igor Ahmedov teoloogia erialal doktoritööd „Kierkegaardian Theology of Education“ („Kierkegaardlik haridusteoloogia“).
23. aprill 2025 teadusühiskonnale
Kummastava linnalooduse ja kohalugude retk Raadil ja Ülejõel
Ootame huvilisi 30. aprilli õhtul kell 18.15 Eestimaa Looduse Fondi (ELF) kontori juurde Staadioni tn 67. Sealt liigume semiootikutest ja folkloristidest retkejuhtidega jalutuskäigule, et jagada ja kuulda lugusid kohtumistest linnaloodusega Ülejõe, Kvissentali ja Raadi linnaosades. Retk kestab 1,5-2 h ja selle lõpus naaseme ELFi kontori juurde, et tee ja piruka kõrval veel vestelda.
Cristina Barcina Pérez kaitseb doktoritööd „Before Civilization: A Non-Evolutionist History of Community-Making in Southwest Asia“
26. mail kell 16.15 kaitseb Cristina Barcina Pérez religiooniuuringute erialal doktoritööd „Before Civilization: A Non-Evolutionist History of Community-Making in Southwest Asia“ („Enne tsivilisatsiooni: kogukonna kujunemise kriitiline ajalugu Edela-Aasias“).
21. aprill 2025 teadusühiskonnale
Roland Karo: naised kristlikus usundiloos olid tõelised mässajad
Tartu Ülikooli usuteaduskonna juhataja Roland Karo käsitles ETV saates „Hommik Anuga“ naiste rolli kristlikus usundiloos, rõhutades, et kuigi naise hääl on piibliloos surutud tagaplaanile, leidub religiooniloos mitmeid iseseisvaid ja mõjukaid naisfiguure.
21. aprill 2025 kultuurühiskonnale
RAAMATUSALONG „Mõistmise sfäär“ — dialoogid vabal ajal
Kutsume semiootika huvilisi 22. aprillil kell 17 raamatusalongi Jakobi 2-336, kus Kalevi Kull ja Ekaterina Velmezova räägivad oma raamatust „Sphere of Understanding: Tartu Dialogues with Semioticians“.