Kursus FLKU.05.199 Euroopa kirjandus valgustusajastul (3 EAP) toimub sel semestril teemal„Milleks teater? Teater ja draama 18. sajandil“. Õppejõududeks on TÜ maailmakirjanduse dotsent Liina Lukas ja TÜ usuteaduse doktorant Tiina-Erika Friedenthal, kelle uurimisteemaks on poleemika teatri vastu 18. sajandi Saksa kultuuriruumis, sh Eesti- ja Liivimaal.
18. sajandit nimetatakse teatrisajandiks. Kõikjal Euroopas rajatakse teatreid, sh tekivad esimesed statsionaarsed teatrid ka Riias (1782) ja Tallinnas (1784). Neid rajamisi saadavad ägedad diskussioonid teatri rolli ja ülesannete üle, draamakirjanduse (ja üleüldse kunsti) eesmärkide üle. Draamast saab 18. sajandi esteetilise muutumise esižanr.
Kursus annab ülevaate Euroopa draama arengust 18. sajandil, keskendudes eriti Saksa draamale (Lessing, Goethe, Schiller, Lenz, Kotzebue), mis muutub kõige jõulisemalt ja millega käib kaasas teoreetiline poleemika teatri üle. See kandub ka Baltimaade avalikkusse ning saadab siinseid teatriasutamisi, ärgitades nii siinse saksakeelse (Lilienfeld, Lenz, Kotzebue) kui ka eesti ja läti draama sündi. Kursusel loetakse nii draamatekste kui ka kriitilis-poleemilisi tekste, jälgitakse draama uuenemisprotsessi ning küsitakse teatri eesmärkide, vajalikkuse või ebavajalikkuse järele ühiskonna ja üksikisiku jaoks. Tähelepanu pööratakse teatri suhtele religiooniga, sh laiemalt tollases ühiskonnas levinud arusaamadega selle kohta, kes on inimene ja mis temast saama peab. (Rohkem infot vt ÕISist.)
Kursus on mõeldud valik- või vabaainena magistrantidele (eriti kirjandus- ja teatriteadus, Euroopa keeled ja kultuurid, teoloogia, ajalugu, filosoofia, semiootika erialadel), kuid sobib võtta ka bakalaureuseõppe lõpufaasis.