Autor:
Graham KopeCoga/Wikimedia Commons

Cambridge'i Ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

3. mail kell 14.15–16.00 tutvustab Jakobi 2 õppehoone ruumis 114 Cambridge’i Ülikooli rahvusvahelise ajaloo professor David Reynolds oma värskelt trükist ilmunud raamatut „Mirrors of Greatness: Churchill and the Leaders Who Shaped Him“.

1930. aastate lõpus kirjutas Churchill raamatu „Great Contemporaries“ („Suured kaasaegsed“), milles iseloomustas paljusid oma ajastu suurkujusid, nagu peaministrid Arthur Balfour ja Herbert Henry Asquith, aga ka Charlie Chaplin, George B. Shaw ning Adolf Hitler. Reynolds pöörab oma teoses peegli Churchilli enda suunas ning vaatleb Inglise riigimeest nende silme läbi, kes Churchilli tema pika elu jooksul mõjutasid. Sõbrad, kolleegid, aga ka rivaalid ja vaenlased olid need, kes kujundasid Winston Churchillist just sellise erakordse isiku, kellena ajalugu teda tunneb.

Peamised Churchilli mõjutanud inimesed olid isa lord Randolph Churchill, keda Winston jumaldas, kuid kes ei arvanud oma üleannetust pojast midagi head. Samuti olid tema elus tähtsal kohal sõjaaegsed liitlased president Franklin D. Roosevelt ja Jossif Stalin ning asendamatu toetaja ja pühendunuim kriitik – abikaasa Clementine. Ometi ei pugenud mitte keegi aastakümnete jooksul Winstonile nii sügavale naha vahele kui India vabadusvõitleja Mahatma Gandhi, kelle siirus ja tohutu populaarsus ajasid teda marru, mistõttu pidas Winston teda pigem näitlejaks kui tõeliseks poliitikuks. Ta pani Gandhi mitmeks aastaks vangi, kuid oli siiski sunnitud leppima kaotuse ja India eraldumisega impeeriumi koosseisust.

Kuigi Churchillist on kirjutatud lugematul arvul raamatuid, õnnestub Reynoldsil ikkagi lugejaid üllatada ja pakkuda värsket vaadet kuulsa riigimehe elule. Nii on ilmunud teos väärtuslik lisandus juba riiulis ootavatele raamatutele, nagu „In Command of History: Churchill Fighting and Writing the Second World War“, mis pälvis 2004. aastal ka Wolfsoni ajaloopreemia, ja sõjajärgse ajastu suurepärane üldkäsitlus „One World Divisible: A Global History Since 1945“. Kokku on Reynolds avaldanud 19 raamatut.

David Reynolds on sündinud 1952. aastal. Ta omandas hariduse Cambridge’i Ülikooli Gonville'i ja Caiuse kolledžis ning Harvardi Ülikoolis. 1984. aastal alustas Reynolds tööd rahvusvahelise ajaloo professorina Cambridge’i Ülikoolis ja oli ühtlasi sealse ajalooteaduskonna dekaan aastatel 2013–2015. 2019. aastal taandus ta emeriteerumise järel õpetamisest. Reynolds on Cambridge’i Ülikooli Kristuse kolledži liige, samuti on ta valitud Briti Akadeemiasse. Angloameerika maailmas on Reynolds tuntud BBC ajalooliste dokumentaalsaadete autori ja saatejuhina. Ta on loonud 13 sarja, teiste hulgas 90-osalise „America, Empire of Liberty“ BBC Radio 4 jaoks. David Reynolds on abielus, tal on poeg ja kolm lapselast.

David Reynoldsi raamatu esitlust saab kuulata vaid kohapeal, veebiülekannet ei tehta. Ettekande toimumist toetab väliseesti külalisprofessor Mart Kuldkepp. Eestis külastab Reynolds lisaks Tartu Ülikoolile ka Briti lahinguüksuseid Tapal.

Rahvusvahelise ajaloo seminarisarja eesmärk on pakkuda ajaloolist vaatenurka nüüdisaja rahvusvahelise poliitika paremaks mõistmiseks. 

Liitu ka ettekande Facebooki üritusega.

16. mail kell 16.15 Kristo Nurmis „Mõõk, meel ja mure: propaganda ideedest 20. sajandil Natsi-Saksamaa, Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide võrdluses“ 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest

ÜAM F 292_83F_TÜ ajalooteaduskonna tsiviilkaitsealane õppus Sangastes. Vilma Trummal ülastekimbuga.

"Vilma Trummal 100" näituse avamine ja arheoloogia kõrgkooliõpiku esitlus

Kirivöö (ERM 400)

Avalikul veebiseminaril arutletakse traditsiooniliste looduslike värvide jätkusuutliku kasutamise üle tuleviku tekstiilitööstuses