Imar Yacine Koutchoukali kaitseb doktritööd „“Our ʿirbīt is not like your ʿarabiyya” – Linguistic and socio-political change in late antique South Arabia (550 – 850 AD)“

8. detsembril kell 14.15 kaitseb Imar Yacine Koutchoukali religiooniuuringute erialal doktoritööd „“Our ʿirbīt is not like your ʿarabiyya” – Linguistic and Socio-Political Change in Late Antique South Arabia (550 – 850 AD)“ („„Meie ˁirbīt ei ole nagu teie ˁarabiyya!“ Lingvistilised ja sotsiopoliitilised muutused hilisantiikses Lõuna-Araabias“).

Juhendajad:

kaasprofessor Amar Annus, Tartu Ülikool

Peter A. Webb, Leideni Ülikool (Holland)

Iwona Gajda, Prantsusmaa Riiklik Teadusuuringute Keskus

Oponent:

Peter Stein, Jena Friedrich Schilleri Ülikool (Saksamaa)

Kokkuvõte

Doktoritöö käsitleb keelelisi ning sotsio-poliitilisi arenguid Edela-Araabias hilisantiigi perioodil (umbes aastatel 560–860). Doktoritöö peamine eesmärk on uurida, kuidas Lõuna-Araabia (praegune Edela-Saudi-Araabia, Jeemen ning Lääne-Omaan) keeleline olukord muutus islamieelsel ning varase islami ajastul, millest on säilinud suhteliselt vähe arheoloogilisi, dokumentaalseid ning muid allikaid. Doktoritöö jaguneb viieks peatükiks, millele eelneb sissejuhatus, olemasolevate allikate kirjeldus, uuringute seisund ning metodoloogia. Esimene peatükk annab ajaloolise ülevaate sotsiaalsest, poliitilisest ning religioossest olukorrast Lõuna-Araabias, keskendudes aastatele 500–850 pKr. Teine peatükk käsitleb Lõuna-Araabia ajaloolisi keeli ning nende olulisimaid tunnuseid. Kolmas peatükk loetleb neid tunnuseid, mis on tekkinud Lõuna-Araabia keelte kontaktide kaudu teiste keeltega, eriti vaadates (1) fonoloogilisi, (2) morfoloogilisi, (3) süntaktilisi aspekte. Neljas peatükk esitab teooria, missuguses olukorras Lõuna-Araabias keelekontakt tekkis ja selle järeldusi. Viiendas peatükis arutatakse lõunaaraablaste identiteedi tekkimise tingimusi ning keele rolli selles küsimuses.

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Kevadine pilt Tahkuna loodusest

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota