Pixabay

Priit Rohtmets Vene Õigeusu Kiriku poliitilisest mõjust

Tartu Ülikooli kirikuloo kaasprofessor Priit Rohtmets selgitab, et Vene Õigeusu Kirik jätkab Nõukogude Liidus sisse töötatud mustrit, mille järgi esitatakse ja toetatakse jõuliselt riigivõimule soodsaid sõnumeid.

Režiimi kahel esimesel aastakümnel tegutses Nõukogude Liit selgelt igasuguse religoosse organiseerituse ühiskonnast väljajuurimise suunas. Olukord muutus Teise maailmasõja eelõhtul ja selle ajal, kui Stalin nägi Vene Õigeusu Kirikus vahendit Nõukogude võimu käepikendusena ülejäänud Euroopas. Kirik kui organisatsioon selle kursimuutuse tagajärjel küll säilis, aga muutus sisuliselt riigiaparaadi osaks, milleks on jäänud tänapäevani. Seda kinnitavad muuhulgas patriarh Kirilli mitmed sõda õigustavad sõnavõtud.

Priit Rohtmetsa täispikka artiklit saab lugeda ERR-i arvamusveebis

täis kirjutatud vihik laual

Tartu Ülikooli keeleteadus on maailma 200 parima hulgas

Rahvusvaheline Ulmeuuringute Ühingu suur aastakonverents 07.-11.05.2024