Autor:
Canva

Uut Baltikumi majandusajaloos

Aprilliga lõppes kolm aastat kestnud projekt „Kvantitatiivsed andmed kolme Balti riigi piirkondade ühiskondlike ja majanduslike muutuste kohta viimase saja aasta jooksul ajalooliste muutuste ja tulevaste väljakutsetega toimetuleku analüüsimiseks“ (Baltic100). Projekti eesmärk oli koostada saja aasta (1920–2020) kohta rahvastiku, põllumajanduse ja tööhõive aegread riiklikul ja piirkondlikul tasandil, et luua SKT arvutamise alus. Projekti vastutav täitja Tartu Ülikoolis, Ida-Euroopa ajaloo professor Olaf Mertelsmann kirjutab Sirbis projekti eesmärgist, väljakutsetest ja tulemustest.

Olaf Mertelsmann märgib, et majandusajalugu peetakse pigem igavaks – palju arve ja statistikat. Sellest hoolimata sisaldab majandusajalugu ühiskonna arengu seisukohalt olulist teavet selle kohta, kuidas inimesed on elanud ning miks on tänapäeva majanduslik ja sotsiaalne olukord selline, nagu ta on. Artiklis kirjeldab Mertelsmann, kuidas SKT arvutamiseks andmeid koguti. Ta toob välja, et ootuspäraselt osutus selles osas keeruliseks Nõukogude aeg ja osaliselt tuli tugineda arhiiviallikatele.

Tutvu põhjaliku artikliga Sirbis. Olaf Mertelsmann kutsub üles külastama ka projekti kodulehte, kust leiab interaktiivse andmebaasi. Projektiga saab tutvuda ka ETISes.

Varasema uudise projekti lõppemisega seoses leiab siit (järele saab vaadata ka lõpuürituse paneeldiskussioone).

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest

ÜAM F 292_83F_TÜ ajalooteaduskonna tsiviilkaitsealane õppus Sangastes. Vilma Trummal ülastekimbuga.

"Vilma Trummal 100" näituse avamine ja arheoloogia kõrgkooliõpiku esitlus

Kirivöö (ERM 400)

Avalikul veebiseminaril arutletakse traditsiooniliste looduslike värvide jätkusuutliku kasutamise üle tuleviku tekstiilitööstuses