Canva

Raamatu „Ohvitseri päevaraamat. Ants Matsalo“ autoreid tunnustati preemiaga

Oktoobri lõpus anti Eesti sõjamuuseumis toimunud rahvusvahelisel Balti sõjaajaloo aastakonverentsil üle Hendrik Sepa preemia 2022. aasta Eesti parimatele sõjaajaloost kirjutajatele. Raamatupreemia said Eesti ajaloo kaasprofessor Ago Pajur ja arhiivinduse nooremteadur Toivo Kikkas Eesti ohvitseri Ants Matsalo mälestuste avaldamise eest. Artiklipreemia läks Reigo Rosenthalile märtsipommitamist käsitleva artikli eest.

„Ohvitseri päevaraamat. Ants Matsalo“ ilmus Rahvusarhiivi väljaantavas sarjas “Uurimusi ja allikmaterjale Eesti sõjaajaloost”. Kolonel Ants Matsalo (1895–1945) teenis I maailmasõjas ja Vabadussõjas, 1940. aastal sundmobiliseeriti Punaarmeesse ja hukkus GULAG-i vangilaagris. Päevaraamatut pidas ta aastatel 1931–1940.

Raamatu koostaja Ago Pajur rõhutab sissejuhatuses õigusega avaldatud päevaraamatu unikaalsust, sest „Eesti iseseisvusperioodist ei ole mitte ühtegi samalaadset kõrgema sõjaväelase egodokumenti“. Lisaks päevaraamatule leiab selle raamatu kaante vahelt Ants Matsalo põhjaliku eluloo, mälestused Vabadussõja päevilt ning ka tema Kõrgema Sõjakooli lõputöö. Raamatu kohta saab lugeda ka siit.

Piduliku sündmuse kohta leiab uudise ka Eesti sõjamuuseumi kodulehelt. Samuti kirjutab sellest ka Järva Teataja.

David Reynolds

Cambridge'i ülikooli professor David Reynolds esitleb raamatut Churchillist

Kevadine pilt Tahkuna loodusest

Avalikul aruteluõhtul küsitakse, kas kliimakriisis saab vaid teadusele loota